82 RAJD PROMIENISTY
3 grudnia 2006
11 km
zbiórka: PKP Szczecin Zdroje - godz. 10.00

TRASA RAJDU:

1. Szczecin Zdroje (przystanek PKP) - START
Zdroje założono w 1750 r. na gruntach wsi Podjuchy. W XIX w. bardzo rozwineło się tu ogrodnictwo (kwiaty wysyłano do Berlina), powstały również liczne zakłady przemysłowe (cementownia "Stern", wytwórnia organów "Grunberg" i in.) W połowie XIX w. na terenie Zdroi zaczeły powstawać pierwsze zajazdy i kawiarnie przeznaczone do obsługi turystów zmierzających do Puszczy Bukowej. Po drugiej wojnie światowej Zdroje nosiły nazwę "Czanowo" zaś dworzec kolejowy przez pewien czas zwany był "Zaborsko"
 

2. Skórcza Góra - wzniesienie o wysokości 71 m n.p.m., pokryte lasem sosnowo - dębowym. Nazwa pochodzi od wyrazu: "skorzec", "skorc" czyli szpak

3. Dęby Książęce - 2 dęby o obwodzie 380 cm i 400 cm rosnące przy ul. Kopalnianej, (za Zajazdem "Szmaragd", w pobliżu polany "Patelnia" (zwanej ostatnio: "Słoneczna"). Nazwa upamiętnia historycznych książąt Pomorza Zachodniego od Warcisława I do Bogusława XIV.

4. Jezioro Szmaragdowe - powierzchnia ok. 2,5 ha, głębokość ok. 18 m. Powstało w 1925 roku na skutek gwałtownego wlania się wody do wyrobisk odkrywkowej kopalni margli kredowych. Okolice Jeziora Szmaragdowego uznawane są powszechnie za najpiękniejszy zakątek Szczecina  

5. Polana Widok - położona jest na szczycie dawnej hałdy kopalnianej o wys. 55 m n.p.m. Punkt widokowy. W pobliżu znajdują się zrujnowane obiekty dawnego ośrodka szkoleniowego straży pożarnej.

6. Dolina Chojnowki
Chojnówka - strumień o długości ok 6 km. Wypływa z jeziora zwanego Oczkiem Marzanny, płynie wzdłuż Drogi Chojnowskiej, uchodząc do Cegielinki (odnogi Regalicy) na wysokości Zdrojów.

7. Zielawa - Dolina łącząca dolinę Rudzianki z doliną Chojnówki. Jej dnem płynie niewielki Strumień - Leniwka.

8. Głaz Omszały -zwany też Diabelskim Kamieniem.- granit biotytowy, różowy, różnoziarnisty, odspojony, obwód 9,80 m, wysokość nad poziom gruntu 1,3 m. Z głazem łączy się ciekawa miejscowa legenda według której pewnego razu diabeł postanowił zniszczyć kościół w Kołowie. W tym celu wspiął się na Skórczą Górę i cisnął ogromnym głazem w stronę Kołowa. Lecz chyba przeliczył się ze swoimi siłami, bowiem głaz nie doleciał do celu lecz spadł koło doliny Zielawy - gdzie leży do dziś.

9. Siodło Zielawy - miejsce skrzyżowania Królewskiej Ścieżki (po której biegnie szlak czarny) z glęboko wciętą w tym miejscu doliną Zielawy (szlak czerwony). Różnica wysokości wynosi ok. 30 m.

10. Głaz Serce - płaski blok granitu o obw. 14,5 m i wys. 1,5 m, zalega przy czarnym szlaku wiodącym z Os. Bukowego na Bukowiec. Nazwa kamienia pochodzi od jego kształtu.

11. Królewska Ścieżka - droga stanowiąca najkrótsze połączenie Osiedla Bukowego z Bukowcem. Biegnie od Głazu Grońskiego poprzez Głaz Serce, Siodło Zielawy, Bukowiec do źródeł Ponikwy (dł.ok. 3,5 km)

12. Głaz Grońskiego - gnejs szaro-różowy, średnioziarnisty, odspojony; obwód: 12,3 m, wysokość: 1,4 m


życiorys Stanisława Grońskiego

 

 

13. Osiedle Bukowe - META
osiedle zostało wzniesione na gruntach Klęskowa - dawnej wsi podmiejskiej. Projekt osiedla wykonano w biurze "Miastoprojekt". Budowę rozpoczęto w 1983 r. Docelowo ma tu mieszkać ok. 18000 osób Uliczki na tym osiedlu noszą nazwy kolorów np.: Fioletowa, Seledynowa, Pomarańczowa. Nazwy ulic korespondują z kolorem elewacji stojących przy nich budynków.