127 Rajd Promienisty
8.05.2011 (niedziela)
 
długość trasy: 16 km
 

Zbiórka: przystanek końcowy autobusu nr 81 koło dworca PKP Szczecin Główny - godz. 8.20 (odjazd autobusu o godz. 8.37).
Można również wsiadać po drodze np. pl.Kościuszki - godz.8.46, ul. Cukrowa - godz. 8.56, Przecław - godz.9.01.

TRASA:

1. KOŁBASKOWO
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1243 roku, gdy książę Barnim I nadaje klasztorowi cysterek w Szczecinie dziesięcinę z Kołbaskowa. W 1286 roku klasztor otrzymuje wieś Kołbaskowo na własność i prawdopodobnie w tym czasie rozpoczyna się budowa tutejszego kościoła.
W centrum wsi znajduje się XIII wieczny kościół. Jest to późnoromańska budowla salowa, wzniesiona na planie prostokąta, bez wieży zachodniej. Elewacje ścian wymurowane są z w miarę regularnie ułożonych warstw kwadr granitowych o niewielkim tylko stopniu obróbki i o różnej wielkości. Jedynie uskokowe portale - południowy (obecnie zamurowany) i nieistniejący już dzisiaj zachodni - a także narożniki, wykonano z dokładniej obrobionych kwadr granitowych.
Elewacja wschodnia posiada charakterystyczny dla tego okresu układ trzech wąskich, ostrołukowych, rozglifionych na zewnątrz okien, z których środkowe jest nieco wyższe. Jej szczyt natomiast ozdobiony jest piramidalną blendą w obramieniu ceglanym. Elewacja zachodnia ze szczytem przesłonięta jest przez dobudowaną w XVIII wieku wieżę, nakrytą płaskim dachem namiotowym. W wieży znajduje się główne wejście do kościoła
W elewacji południowej zachował się relikt pierwotnego okna o ościeżach kamiennych i łuku zamknięcia mniej ostrym jak w pozostałych obmurowanych oknach. Także zachowany portal południowy ma tylko nieznacznie załamaną archiwoltę.
Świątynia posiada strop drewniany i nakryta jest ceramicznym dachem dwuspadowym. W roku 1984 przeprowadzono restaurację świątyni. Odbito wówczas tynki zewnętrzne, odsłonięto wątek gotycki ścian i okien. We wnętrzu odnowiono posadzkę, strop, ściany, odkryto portal południowy. Wykonano również nowe oszklenie witrażowe. Uporządkowano także plac kościelny otoczony kamienno-ceglanym murem.
Na wyposażeniu kościoła znajdują się:
•    XVIII wieczny ołtarz barokowy poddany gruntownej konserwacji w 1993 roku.
•    Gotycka empora chórowa wsparta na dwóch filarach.
•    Dzwony z 1600 i 1705 roku.

2. BARNISłAW
Wieś w województwie zachodniopomorskim, w obszarze gminy Kołbaskowo, położona tuż przy granicy z Niemcami w odległości 5 km od Kołbaskowa. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1243 roku z okazji pobierania dziesięciny przez klasztor cysterek ze Szczecina, do którego to klasztoru wieś należała.
Na terenie wsi znajduje się kościół z końca XIII wieku. Zbudowany został na planie prostokąta bez wieży zachodniej i chóru. Elewacje ścian wykonano z w miarę regularnych warstw słabo ociosanych kwadr granitowych z domieszką łupka skalnego. Jedynie obramienia portali i okien oraz narożniki wykonano z dokładnie obrobionych kwadr granitu. Świątynia posiadała dwa uskokowe ostrołukowe portale; zachodni i południowy oraz wąskie ostrołukowo zwieńczone okna. Po przebudowie w XIX wieku został niemal całkowicie pozbawiony tych elementów. Okna znacznie poszerzono i zamknięto półkoliście w obramieniu ceglanym. Portal południowy zamurowano, zachodni zaś całkowicie przebudowano i zastąpiono uskokowym portalem ceglanym również półkoliście zamkniętym. Szczególnie bogaty jest szczyt wschodni zawierający dwie tryforyjne blendy rozdzielone dwoma oknami szczelinowymi. Poniżej nich pozostały ślady po trzech smukłych ostrołukowych oknach z których środkowe było nieco wyższe. Szczyt zachodni jest znacznie uboższy, być może w wyniku przebudowy, bowiem wątek kamienny jest tu mocno zachwiany i stanowi go w przeważającej części kamień polny i łupek. Umieszczona jest w nim ceglany okulus i okno szczelinowe.
Całość budowli nakryta jest ceramicznym dachem dwuspadowym. Elewacje ścian pozbawione są cokołu, posiadają natomiast XIX-wieczny gzyms. Kościół jak i stary przykościelny cmentarz otoczony jest kamiennym murem z bramami.

3. BĘDARGOWO
wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, w odległości 8 km na południowy zachód od Szczecina.
W latach 1946-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z dokumentu księżnej Anastazji z 1220, w którym poświadcza, że darowała wieś Będargowo kościołowi św. Jakuba w Szczecinie, i że biskup Zygwin poświęcił miejsce pod ołtarz i cmentarz.W średniowieczu wieś miała kształt owalnicy, zatarty później przez wielokrotną przebudowę układu przestrzennego.

Na terenie wsi znajduje się kościół pw. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych z XIII wieku, posiadający charakterystyczną dla wiejskiego budownictwa sakralnego formę salową, opartą na planie prostokąta z wieżą od strony zachodniej. Wszystkie elewacje wykonane są z kwadr granitowych ułożonych we w miarę regularne rzędy. Kościół jak i znajdujący się dookoła cmentarz otoczony został kamiennym murem z bramami.
Kolejne przebudowy w latach 1690, 1701, 1786, 1863 niemal całkowicie zatarły romańską architekturę kościoła. Rozebrano wieżę, której pozostałością są dwie ogromnych rozmiarów przypory zachodnie i zakrystię, której ślady widoczne są na elewacji północnej. Zniszczono romańskie okna, zamurowano portale południowy i północny. Ocalał jedynie ostrołukowy portal zachodni, ceglany, pięciokrotnie schodkowany. Szczyt wschodni blendowany i oskarpowany, również został przebudowany. Świątynia kryta jest dwuspadowym dachem ceramicznym.

Na wyposażeniu kościoła znajdują się: XIX-wieczna chrzcielnica, ambona, ołtarz i prospekt organowy oraz dzwon z 1931 r. umieszczony na drewnianej dzwonnicy stojącej obok kościoła.

4. SZCZECIN GUMIEŃCE (pętla autobusowa przy ul. Cukrowej)


Opis miejscowości zaczerpnięto z Wikipedii