Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze
Regionalny Oddział Szczeciński
im. Stefana Kaczmarka

KLUB TURYSTÓW PIESZYCH "WIERCIPIĘTY"
Zespół Szkół nr 9 w Szczecinie

XXVI Rajd "Od A do Z PATRONÓW "
im. Zbigniewa Maciejowskiego


 


27.11.2010 r. (sobota)
Puszcza Wkrzańska



META RAJDU czynna będzie w godz. od. 12.45 do 14.30
(rozpoczęcie konkursów o godz. 13.15)
w Zespole Szkół nr 9 przy ul. Dąbrówki 10 (Szczecin Stołczyn)

Warunki uczestnictwa - zgłoszenia
Do udziału w rajdzie zapraszamy wszystkich chętnych. Zgłoszenia przyjmuje do dnia 25 listopada 2010 r. (czwartek) Regionalny Oddział Szczeciński PTTK – Szczecin al. Papieża Jana Pawła II 49a  – w godz. od 9.00 do 17.00 (w środy do godz.18). Wpłaty wpisowego można dokonać w oddziale lub na konto PEKAO S.A. I O/Szczecin nr 03124038131111000043756810 z dopiskiem „Rajd Od A do Z” i jednoczesnym powiadomieniem tel./faks nr 91 434 56 24.


Wpisowe:
•    opiekunowie SKKT PTTK prowadzący grupę min. 6 osób - bezpłatnie,
•    zrzeszeni w PTTK – 3 zł,
•    młodzież z SOSW i Domów Dziecka - 1 zł,
•    pozostali uczestnicy - 4 zł
Świadczenia:
•    pamiątkowy znaczek rajdowy,
•    posiłek turystyczny - grochówka,
•    odcisk pieczęci okolicznościowej,
•    punkty do odznak turystyki kwalifikowanej,
•    nagrody dla zwycięzców konkursów,
•    opieka przodowników turystyki kwalifikowanej na  trasach.,

TRASY PIESZE :

Trasa nr 1start o godz. 8.45 – Osów (pętla autobusów nr 51) :
Osów – Wielecka Góra – jez.Goślickie – Przęsocin – Skolwin – ul. Orna – ul.Nehringa – ul. Kościelna – meta (14 km) ; prowadzenie – Janusz Wesołek
                                       
Trasa nr 2 (skrócony wariant trasy nr 1)start o godz. 10.15 – Przęsocin (przystanek autobusów nr 101,107  „Przęsocin Kościelna – na żądanie” );
Przęsocin – Skolwin – ul. Orna – ul. Nehringa – ul.Kościelna – meta (9 km)
prowadzenie – Janusz Wesołek
UWAGA: ze względu na usytuowanie miejsca zbiórki koło  ruchliwej drogi prosimy o zejście w  drogę boczną i zachowanie ostrożności.

Trasa nr 3start o godz. 10.15 -  Warszewo  (koło pomnika słonia ;  należy wysiąść na przystanku autobusów 51  „Łączna na żądanie”   lub przystanku autobusów nr 87 „Warszewo kościół”) :
Warszewo – ul. Kredowa – Stare Bukowo – ul. Górna – wieża Gocławska – ul. Górska – ul. Leśna – ul. Dąbrówki – meta (9 km)
Prowadzenie – Marcin Kanciała

Trasa dowolna – wg własnego uznania

Uczestnicy zobowiązani są do:
•    przestrzegania przepisów o ochronie przyrody, przeciwpożarowych oraz ogólnie przyjętych zasad zachowania,
•    uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie na czas trwania imprezy,
•    osoby niepełnoletnie mogą brać udział w rajdzie tylko pod opieką osób dorosłych i na ich odpowiedzialność.

Uczestnicy mogą być pozbawieni świadczeń - zwrotu wpisowego w przypadku nie stawienia się na metę lub naruszenia obowiązków wymienionych w niniejszym regulaminie.

Szkoła Podstawowa nr 9 w Szczecinie jest jedną ze szkół pionierskich. Jej powstanie datuje się od dnia 23 maja 1946 roku. Założycielką i pierwszą kierowniczką szkoły była pani Maria Glińska, która wraz z nauczycielką panią Janiną Dodą tworzyła całą kadrę pedagogiczną. Początki pracy były bardzo trudne. Szkoła nie miała własnego budynku, mieściła się w budynku parafialnym. W dniu 9 grudnia 1946 roku nastąpiło przeniesienie szkoły z budynku parafialnego do budynku Huty „Szczecin” przy ulicy Kościelnej 55. Dzień 9 listopada 1947 roku głęboko zapisał się w pamięci tych, którym dobro dzieci i szkoły leżało na sercu. W tym dniu na zebraniu rodzicielskim zapadła uchwała o przystąpieniu do odbudowy właściwego budynku szkolnego. Przewodniczącym Komitetu Odbudowy Szkoły został sekretarz PPR pan Ernest Wierzba. Najwięcej pomocy udzieliła szkole Huta „Szczecin”, która objęła ją swym patronatem. Wkład w odbudowę szkoły miało również społeczeństwo Stołczyna, nauczyciele i starsze dzieci szkolne. 22 lutego 1948 roku nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły w obecnym budynku. Szkołę wspierał zakład opiekuńczy - Huta „Szczecin” i jej prezes inż. Stefan Kijak. W 1999 roku w wyniku reformy oświaty wprowadzono 6-klasową szkołę podstawową i 3-letnie gimnazjum. 2 września 2003 roku społeczność szkoły oraz zaproszeni goście wzięli udział w otwarciu pracowni komputerowej. Pracownia  w całości została sfinansowana przez środki pochodzące od sponsorów. W 2006 roku szkoła obchodziła 60-lecie powstania. Od września 2007 roku Szkoła Podstawowa nr 9 i Gimnazjum nr 30 tworzą Zespół Szkół nr 9.

KIEROWNICY I DYREKTORZY SZKOŁY :
•    Bronisław  Doda 1947  - 1953
•    Romuald  Umiastowski 1953  - 1954
•    Mieczysław  Prajsnar 1954  - 1960
•    Romana  Jagiełłowicz 1960-  1961
•    Maria  Szałecka 1961
•    Alicja  Leszkowicz 1961  - 1966
•     Irena  Bijaczyk 1966  - 1985
•    Waleria  Bogdanowicz - Mucha 1985 -  1988
•    Bogumiła  Jankowska - Antoniuk 1988  - 1991
•    Krystyna  Duszyńska 1991  - 2001
•    Dionela  Bednarska 2001  - 2007
•    Dionela  Bednarska 2007  - do chwili obecnej dyrektor Zespołu Szkół nr 9  

źródło : http://www.zs9szczecin.republika.pl/


PATRON SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 9 w SZCZECINIE
- kmdr ppor. Jan Grudziński
Urodził się w 1907 r. w Kijowie, gdzie następnie uczęszczał do gimnazjum. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pod koniec 1918 r. przeniósł się do Lwowa, a w 1921 r. wstąpił do Korpusu Kadetów. Od 1925 do 1928 r. był podchorążym w toruńskiej Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej. W połowie 1928 r. ukończył tę szkołę otrzymując promocję oficerską oraz stopień podporucznika marynarki.
Początkowo pływał na okrętach nawodnych, będąc m.in. zastępcą dowódcy na torpedowcu ORP „Podhalanin” i okręcie minowym ORP „Smok”. Dowodził torpedowcem ORP „Kujawiak”. Następnie ukończył Kurs Podwodnego Pływania we Francji i kurs broni podwodnej w Polsce. Awanse na kolejne stopnie otrzymał, do stopnia porucznika marynarki w 1932 r. a kapitanem marynarki został w 1937 r. Następnie po ukończonych szkoleniach rozpoczął służbę na okrętach podwodnych, w październiku 1938 r. wyznaczono go na stanowisko zastępcy dowódcy ORP „Sęp” a niedługo przed II wojną światową, na początku lipca 1939 r. przeniesiono go na ORP „Orzeł”.

Podczas Kampanii Wrześniowej, gdy ORP „Orzeł” przebywał na morzu, w związku ze skomplikowaną sytuacją na okręcie, objął nim dowodzenie po komandorze podporuczniku Henryku Kłoczkowskim, którego zmuszony był wysadzić na ląd. W tym celu wszedł 14 września „Orłem” do estońskiego Tallina, gdzie następnego dnia okręt został bezprawnie internowany. Dowódca był jednym z inicjatorów próby ucieczki, która powiodła się

17 września i ORP „Orzeł” wyszedł na pełne morze. Wtedy podjął decyzję o kontynuowaniu walki na Bałtyku, po wyczerpaniu możliwości działań postanowił przejść przez Cieśniny Duńskie do Wielkiej Brytanii. 7 października ORP „Orzeł” rozpoczął swój rejs do Anglii, który zakończył się dokładnie po tygodniu. W Wielkiej Brytanii kapitan Grudziński nadal dowodził „Orłem”, którym - po wykonaniu niezbędnych napraw -    od grudnia 1939 r. regularnie chodził na patrole bojowe na Morze Północne. Podczas tych rejsów, w 1940 r. zatopił dwie niemieckie jednostki pływające – duży statek transportowy i trałowiec.

23 maja 1940 r. ORP „Orzeł” wyszedł – jak się potem okazało – w swój ostatni rejs, podczas którego miał patrolować okolice Helgolandu. Od tego czasu stracono z okrętem jakikolwiek kontakt. Zatonął prawdopodobnie 25 maja na Morzu Północnym, w rejonie cieśniny Skagerrak. Okręt uznano za stracony po tym, jak w wyznaczony dzień powrotu – 8 czerwca – nie pojawił porcie . Kapitan Grudziński zginął wraz z całą załogą. Wraku okrętu dotychczas nie odnaleziono.

Za bohaterstwo wykazane podczas dowodzenia ORP „Orzeł” kapitan marynarki Jan Grudziński został pośmiertnie awansowany do stopnia komandora podporucznika i odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Wcześniej nadano mu także Srebrny Krzyż tego orderu i inne cenne odznaczenia. Był jedynym w historii oficerem morskim, któremu Order Wojenny Virtuti Militari nadano dwukrotnie.

Uczestnictwo w rajdzie
punktowane jest w konkursie
na najaktywniejszą turystycznie szkołę