114 RAJD PROMIENISTY
7.02.2010 (niedziela)
długość trasy: 11 km

Zbiórka o godz. 10.00 obok przystanku PKP w Zdrojach

Trasa:

1. Szczecin Zdroje (przystanek PKP)
Zdroje założono w 1750 r. na gruntach wsi Podjuchy. W XIX w. bardzo rozwineło się tu ogrodnictwo (kwiaty wysyłano do Berlina), powstały również liczne zakłady przemysłowe (cementownia "Stern", wytwórnia organów "Grunberg" i in.)
W połowie XIX w. na terenie Zdrojów zaczeły powstawać pierwsze zajazdy i kawiarnie przeznaczone do obsługi turystów zmierzających do Puszczy Bukowej.
Po drugiej wojnie światowej Zdroje nosiły nazwę "Czanowo" zaś dworzec kolejowy przez pewien czas zwany był "Zaborsko".

2. Dęby Książęce - 2 dęby o obwodzie 380 cm i 400 cm, ul. Kopalniana 2, (za Zajazdem "Szmaragd") w pobliżu polany "Patelnia". Nazwa upamiętnia historycznych książąt Pomorza Zachodniego od Warcisława I do Bogusława XIV.

 

Miejsce zbiórki: przystanek PKP Szczecin-Zdroje
3. Cis Warcisław - (obwód 112 cm, wys. 10 m), ul. Kopalniana 2, przy Zajeździe "Szmaragd". Nazwa drzewa upamiętnia pierwszego historycznego księcia Pomorza Zachodniego.
4. Zajazd Szmaragd - jednopiętrowy budynek o rozbudowanej bryle pełniący obecnie funkcję hotelowo-restauracyjną.  Historia zabudowy tego miejsca sięga 1783 r., kiedy to powstał tu zespół dworsko folwarczny. zwany "Dworem Katarzyny" (nazwa pochodziła od imienia żony właściciela majątku).  Pod koniec XIX w. zabudowania folwarku stały się własnością cementowni "Stern", która urządziła w nich mieszkania dla robotników. Po II wojnie światowej budynki zostały przebudowane i dostosowane do celów hotelowo-gastronomicznych. 
5. Jezioro Szmaragdowe - powierzchnia ok. 2,5 ha, głębokość ok. 18 m, lustro wody na wysokości 42 m npm. Jezioro ma kształt trójkąta o długości ok. 275 m i szerokości do 150 m.
Jezioro powstało 16 lipca 1925 roku na skutek gwałtownego wlania się wody do wyrobisk odkrywkowej kopalni margli kredowych.
Okolice Jeziora Szmaragdowego uznawane są powszechnie za najpiękniejszy zakątek Szczecina.

 

6. Dęby Starkowskie- grupa dębów o okazałych rozmiarach rosnących w pobliżu autostrady (niedaleko jej skrzyżowania z ul. Mączną), przy szlaku zielonym. Nazwa pochodzi od osiedla Starków na terenie którego rosną.

7. Droga Chojnowska- - brukowany trakt łączący dzielnicę Zdroje z Przełęczą Trzech Braci, biegnie wzdłuż potoku Chojnówka przez rezerwat "Bukowe Zdroje". Długość ok. 3 km.

8. Szwedzki Młyn - ruiny dawnego młyna wykorzystującego energię wodną potoku Chojnówka.
Pierwszy młyn powstał tu już w XIII w. W okresie późniejszym młyn był wielokrotnie przebudowywany (np. w okresie wojny 30-letniej produkowano tu proch). W 1880 młyn został przerobiony na gospodę turystyczną. Funkcję tę pełnił do 1945.
W pobliżu znajdują się pozostałości niewielkiego cmentarza ewangelickiego.

9. Szwedzki Głaz - obwód: 9,7 m; wysokość 1,8 m.
Gnejs plagioklazowo-biotytowy, różowo-szary, granoblastyczny z żyłą pegmatytową o grubości 0,5 m. Głębokie naturalne spękania mrozowe.

 


10. Przełęcz Trzech Braci - przełęcz pomiędzy trzema wzgórzami: Bukowcem, Kopytnikiem i Klasztornym. Tu również zbiegały się granice trzech średniowiecznych właścicieli Puszczy Bukowej (miasta Szczecina, klasztoru w Kołbaczu i rodziny von Palenów z Chlebowa).

Zagadkową nazwę przełęczy próbuje również tłumaczyć legenda:
Dawno, dawno temu, w miejscu tym napadało na podróżnych trzech braci-rozbójników. Pewnego razu napadli na starego harfiarza, prowadzonego przez córkę o niezwykłej urodzie. Bracia zabili starca, a dziewczynę uwięzili, by im prowadziła gospodarstwo. Jej urok sprawił, że zapałały miłością zbójeckie serca, Wszyscy trzej daremnie starali się o względy dziewczyny, W końcu doszło do walki, w której bracia pozabijali się wzajemnie. Dziewczyna pochowała zbójców pod trzema głazami, z których wyrosły trzy okoliczne wzgórza, a sama, nie chcąc wracać do ludzi po tylu strasznych przeżyciach, zamieniła się w drzewo do dziś rosnące na rozwidleniu Drogi Kołowskiej i Kluckiej
legendę zacytowano z przewodnika Wojciecha Lipniackiego "Knieja Bukowa pod Szczecinem" ZW-P PTTK Warszawa 1981

11. Czajcza Przełęcz obniżenie terenu w pobliżu Czajczej Góry porośnięte lasem bukowym i sosnowym.

12. Sobolowa Góra - wzgórze o wysokości 118 m n.p.m. Nazwa wzgórza pochodzi od sobola - ssaka z rodziny łasicowatych, o długości ciała ok. 60 cm, posiadającego  gęste, jedwabiste, rdzawobrązowe futro. Soból jest aktywny zarówno w dzień jak i w nocy; poluje na drobne ssaki i ptaki, zjada także ich jaja, owady, owoce i nasiona. Występuje w górzystych lasach północnej i wschodniej Azji. Jest hodowany na fermach dla cennego futra

 

soból

13. Żydowce - dzielnica prawobrzeżnego Szczecina położona nad Regalicą, między Podjuchami, a Kluczem . Teren ten był zasiedlony już w czasach prehistorycznych  (neolit, epoka brązu).  Pierwsza wieś powstała na terenie dzisiejszych Żydowiec w XVIII w., w wyniku kolonizacji wewnętrznej przedsięwziętej przez Fryderyka II, a przeprowadzonej przez R. Ch. Sydowa (od jego nazwiska wywodzi się dzisiejsza nazwa osiedla). Do rozwoju Żydowiec przyczyniło się wybudowanie w 1875 r. linii kolejowej Szczecin - Kostrzyń, cegielni , a zwłaszcza fabryki sztucznego jedwabiu (w 1903 r.). Po wojnie zakład został znacznie rozbudowany i unowocześniony (produkowano tu m.in. taśmy i kasety magnetofonowe). Obecnie zakład już nie istnieje.



Zobacz zdjęcia z Rajdu