XLX Rajd Klubowy



23 maja 2009 r. (sobota)

Lubieszyn – Grambow - Dobra

ZBIÓRKA UCZESTNIKÓW:  23 maja 2009 r. (sobota)  godz. 9.20 -  dworzec  PKS w Szczecinie (koło  kas). Odjazd autobusu o godz. 9.45.  Do autobusu można też wsiadać na kolejnych przystankach  :
-  plac Kościuszki  - godz. 9.55 ,
-  ul. Ku Słońcu - Derdowskiego  -  godz.  10.00
-  ul. Ku Słońcu („Selfa”)  - godz. 10.02

TRASA  PIESZA: Lubieszyn – szlak im. Andrzeja Marcinkowskiego – Kościno  – Grambow (kościół kamienny z XIII w.) – Gellin – Neuenkrug – Linkener Heide – Dobra  (ok. 21 km)

Przewidywany powrót do Szczecina autobusem PKS odjeżdżającym z Dobrej o godz. 17.27 (kurs do ul. Wernyhory)

UWAGA: Ze względu na przekraczanie granicy państwowej wszyscy uczestnicy powinni posiadać przy sobie paszport lub dowód osobisty.

OPIS KRAJOZNAWCZY TRASY

LUBIESZYN  (do 1945 niem. Neu-Linken, Marienhof)
Nadgraniczna wieś na planie ulicówki na Równinie Polickiej w gminie Dobra Szczecińska, powiat policki. Leży ok. 14 km na północny zachód od centrum stolicy województwa – Szczecina. Dokładny czas założenia wsi nie jest znany, ale występowała już na XIX-wiecznych mapach regionu.
Od 1972 do końca 2007 roku funkcjonowało tu (na drodze krajowej nr 10) drogowe przejście graniczne Lubieszyn-Linken, początkowo do NRD, a następnie do zjednoczonych Niemiec, znacznie rozbudowane w 2003 roku. Ponadto we wsi liczne, typowe dla miejscowości przygranicznych, hale targowe i targowiska, salony fryzjerskie i kosmetyczne, gabinety weterynaryjne, warsztaty samochodowe, stacje benzynowe i bary typu fast-food.
Źródło : www.wikipedia.pl

KOREKTY GRANICY POLSKO-NIEMIECKIEJ po 1945 r.
Granica z NRD ustanowiona na konferencji poczdamskiej miała w wielu miejscach absurdalny przebieg. Dlatego jeszcze w 1945 dokonano szeregu korekt.
Pierwotnie miejscowości Rieth i Altwarp miały być polskie. Przeszły na rzecz strony niemieckiej w zamian za Stolec i Buk. Polsce przyznano także w całości miejscowości Bobolin, Barnisław, Rosówek, Pargowo oraz drogę Stobno – Kołbaskowo.

1949
Cztery lata później dokonano regulacji granicy na wysokości skrzyżowania i drogi Linki – Neu Lienken – Buk.

1951
Po zatwierdzeniu granicy w 1945 roku miasto Świnoujście straciło dostęp do wody pitnej, dlatego przez sześć lat sprowadzano wodę zza granicy. Sytuację zmieniła dopiero korekta granicy na wyspie Uznam w czerwcu 1951 roku, kiedy to włączono do Polski obszar o powierzchni około 76,5 ha wraz ze stacją uzdatniania wody, tworząc wysunięty w obszar niemiecki charakterystyczny cypel. W zamian Niemcom przyznano podobny obszar w okolicach Gryfina.

1989
W dniu 21 maja 1989 roku, po trwającym cztery lata konflikcie, dokonano rozgraniczenia wód terytorialnych pomiędzy Polską a NRD.
Źródło : www.wikipedia.pl
 
KOŚCINO  (do 1945 niem. Köstin)
We wsi, na niewielkim wzniesieniu znajdują się ruiny kościoła. Była to budowla jednosalowa, bez wyodrębnionego prezbiterium, zbudowana z cegły na planie prostokąta. Całość otoczona była murem z kamienia polnego. Przy kościele znajdował się cmentarz, którego ślady zachowały się do dnia dzisiejszego w postaci resztek porozbijanych tablic nagrobkowych. Budowla ta bez większych zniszczeń przetrwała II wojnę światową ale po roku 1945 popadła w ruinę. Obecnie rozpoczęto prace zmierzające do odbudowy świątyni. Do niedawna we wsi miała swoją siedzibę strażnica WOP, a następnie Straży Granicznej. Obecnie wieś zatraca swój pierwotny rolniczy charakter ze względu na intensywnie rozwijające się budownictwo jednorodzinne.
Źródło : www.wikipedia.pl

GRAMBOW ( Grębowo )
Niewielka miejscowość położona przy granicy z Polską w odległości 6 km na południe od przejścia granicznego Lubieszyn-Linken. Po raz pierwszy wymieniona w 1307 roku jako de Grambowe.
Kościół w Grambow
Wzniesione z granitowych kwadr mury kościoła w Grambow świadczą o wczesnym powstaniu tej budowli. Zapewne już pod koniec XIII wieku stanął korpus nawowy, założonej na planie prostokąta, salowej, bezwieżowej, orientowanej świątyni. Ściany korpusu nawowego w całości wykonane są z dokładnie obrobionych kwadr granitowych ułożonych w regularne poziome warstwy. Nie wiemy dokładnie kiedy dobudowano wieżę zachodnią. Użycie znacznie gorszego materiału (przyciosane nieznacznie otoczaki) w dolnej partii i zastosowanie konstrukcji ryglowej w górnej części, a także samo zwieńczenie barokowym hełmem z latarnią i szpicem, wskazuje na powstanie tej części budowli w wieku XVI, bądź XVII. Różnicę w  wątku i użytym materiale  widać najwyraźniej w miejscu zetknięcia się elewacji wieży i korpusu nawowego. Załamujący się ukośnie fazowany  cokół wyznacza długość pierwotnego, bezwieżowego założenia. Świątynia posiada strop drewniany, kryty ceramicznym dachem dwuspadowym. Wieża kryta jest w całości blachą miedzianą. Plac kościelny o kształcie zbliżonym do kwadratu otoczony jest kamiennym murem z bramkami. Zapewne pełnił on niegdyś funkcję cmentarza. Dzis jeszcze znajduje się na nim kamienny postument z kamienną urną. W roku 2001 przeprowadzono remont kościoła i muru okalającego plac kościelny. Renowacji wymaga też wnętrze kościoła.
Źródło : www.architektura.pomorze.pl

DOBRA  – często również Dobra Szczecińska (do 1945 niem. Daber)
Koło Dobrej odkryto prasłowiańskie kurhanowe cmentarzysko z IX wieku. Współczesna wieś założona była na planie wielodrożnicy. Pierwsze wzmianki pochodzą z końca XIII wieku. W XIV w. wieś nadana klasztorowi cysterek w Szczecinie. Zachował się tu kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Świata, zbudowany ok. 1250 z ciosów granitowych. W 1517 część wsi przeszła w ręce pomorskich rodów rycerskich, którzy w południowej jej części wybudowali szczątkowo zachowaną do dziś posiadłość – pozostałości zespołu dworskiego z parkiem, stawem, resztkami starodrzewu i zabudowaniami gospodarczymi: rządcówką i gorzelnią.
Źródło : www.wikipedia.pl