XLIX RAJD KLUBOWY
17.05.2008 (sobota)                       długość trasy - ok. 22 km

ZBIÓRKA: Dworzec PKP Szczecin Główny (koło okienka informacji) – godz. 8.20
(odjazd pociągu o godz. 8.35; przed zbiórką należy zakupić bilet we własnym zakresie). 

Przewidywany powrót z Chociwla pociągiem o godz. 17.15 (przyjazd do Szczecina o godz.18.24)
TRASA:

1. Gogolewo
-
kościół z kamienia narzutowego z XV w. Zniszczony przez pożar w 1643 r., odbudowany w 1827 r. Z okresu odbudowy zachowała się stolarka okiennna, empora chórowa i ławki. Na przykościelnym cmentarzu zachował się zabytkowy nagrobek z betonu z 1880 roku rodziny Luttke.

2. Nowa Dąbrowa
 - kościół gotycki z XV w. wzniesiony z kamienia narzutowego i cegły. Od wschodu zachował się blendowany szczyt z pinaklami i fryzem. Wieża z 1757 r., o konstrukcji ryglowej , w drugiej i trzeciej kondygnacji odeskowana, zwieńczona barokowym hełmem. Na wieży zachowały się dwa dzwony z XVI w. Kościół posiada ciekawe wyposażenie:
- krucyfiks procesyjny w formie Drzewa Życia z XV/XVI w.,
- 6 świeczników, żeliwnych i miedzianych z końca XVIII w.,
- nad drzwiami romboidalna szybka witrażowa przedstawiająca św. Jerzego z XVII w.
- płyta nagrobna
- epitafium (za ołtarzem)
- ołtarz, ambona, ławki z XIX w.

3. Krzywnica
- kościół późnogotycki z XVI w., otynkowany, bez wieży. Przebudowany w XIX w. Obok kościoła metalowa dzwonnica z dzwonem z 1923 r.
- ruiny zamku Wedlów. Zamek wybudowano w pierwszej połowie XIV w. z inicjatywy Wedi Wedla. Był on otoczony wałami i fosą. Dalsze dzieje zamku nie są dokładnie znane. Mieszkający tu Wedlowie byli właścicielami m.in. Świdwina, Chociwla, Mielna. Obecnie z zamku pozostały niewielkie fragmenty murów przyziemia.

4. Dzwonowo
- kościół z przełomu XV i XVI w., zbudowany na planie prostokąta z kamienia narzutowego, apsyda z XIX w. Szczyt kościoła oraz jego wieżę zdobią liczne blendy. W kościele znajduje się ołtarz - tryptyk z XVII w. z malowanymi na drewnie scenami Męki Pańskiej, pośrodku - św. Jan Chrzciciel. Na wieży - dwa dzwony z  1920 r.
-zespół podworski składający się z  obszernego pałacu z XVIII wieku, zbudowanego w formie eklektycznej, a w 1870 roku przebudowanego w stylu neobarokowym (obecnie jest w trakcie kolejnej gruntownej przebudowy), oraz innych zabudowań z połowy XIX wieku takich jak: spichlerz, gorzelnia, wozownia, stajnia i obora. Do tych nieruchomości przylega park dworski o powierzchni 3,80 ha, założony w drugiej połowie XIX wieku w stylu angielskim. W drzewostanie parkowym przeważają gatunki liściaste. Wśród starych drzew dominują wiekowe dęby, buki, lipy, kasztanowce, jesiony, graby, grochodrzew, w szpalerze występują kasztanowce i buki. Najstarsze drzewa liczą ponad 200 lat. Cały zespół, w okresie od połowy XIX wieku do 1945 roku, zmieniał kilkakrotnie właścicieli. Po zakończeniu II wojny światowej stanowił własność PGR-u, a obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

5. Bobrowniki
- w centrum wsi wznosi się kamienny kościół z przełomu XV i XVI wieku pod wezwaniem Narodzenia NMP. Jest to budowla jednosalowa, bez wyodrębnionego prezbiterium. W późniejszym okresie dobudowano drewnianą dzwonnicę, która jednak nie stanowi integralnej całosci ze świątynią. Obecnie dzwonnica wymaga pilnego remontu. W nocy z 25 na 26 października 2003 roku kościół został okradziony. Zginęła wówczas rzeźba Madonny z Dzieciątkiem oraz rzeźba św. Pawła.

6. Chociwel
- stare osiedle słowiańskie, przez wiele lat miasto należało do rodu Wedlów. Prawa miejskie w 1338 r.  W 1378 r. miasto zostało otoczone murami obronnymi. Chociwel zachował dawny układ urbanistyczny. Obecnie w mieście mieszka ok. 3300 osób
- kościół Matki Boskiej Bolesnej - budowla gotycka z XV w. Pierwszy kościół zbudowano w Chociwlu w 1124 r. Budowę obecnego kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej rozpoczęto w roku 1408, a ukończono w 1460. Ostatni proboszcz rzymskokatolicki przed reformacją Paulus Kitzmann objął obowiązki w roku 1489. W roku 1530 siły zbrojne reformacji z Dobrej i Stargardu wypędziły ostatniego proboszcza, który uszedł do Marianowa. W roku 1945 kościół obejeli ponownie katolicy
a

herb Chociwla


Opracowano na podstawie:
- praca zbiorowa: Kościoły Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej; SWA "Ottonianum"; Szczecin 2000
-  http://www.marianowo.pl
- http://www.dzwonowo.abc.pl
- http://www.wikipedia.pl