87 Rajd Promienisty
6.05.2007 (niedziela)

dystans: 15 km

Zbiórka: Tanowo (przystanek autobusowy przy ul. Szczecińskiej) - godz. 10.00

Trasa rajdu:

1. Tanowo - duża wieś położona nad rzeką Gunnicą, wzmiankowana po raz pierwszy w XIII wieku. Do 1945 r. we wsi znajdował się ryglowy kościół z XVIII w.
Od 1947 roku kościół mieści się w budynku dawnego klubu wiejskiego. W kościele zachowało się ciekawe wyposażenie: czasza ambony z XVII w. z wizerunkami czterech Ewangelistów, barokowy anioł, obraz na desce: "Chrystus z uczniami w Emaus", żyrandol z XVII w.
Obok (na drewnianej, wolnostojącej, dzwonnicy) znajduje się pęknięty dzwon z XIX w.

Tanowo
- kościół i dzwonnica

2. Jezioro Świdwie - Jezioro Świdwie wraz z okolicą jest miejscem bytowania, żerowania, odpoczynku w trakcie migracji oraz zimowania kilkuset gatunków zwierząt. Badania przeprowadzone przez Szczecińską Stację Ornitologiczną "Świdwie" Instytutu Ekologii PAN wykazały występowanie w rezerwacie lub bezpośrednim jego otoczeniu co najmniej 171 gatunków ptaków, z czego aż 117 to gatunki lęgowe. Gnieżdżą się tu wyjątkowo rzadkie: bąk, bączek, gęś gęgawa, orzeł bielik, błotniak stawowy i zbożowy, orlik krzykliwy, rybołów, trzmielojad, derkacz, kropiatka, żuraw, podróżniczek, wąsatka, i inne. Pierwsze doniesienia o wyjątkowych walorach przyrodniczych Jez. Świdwie zawdzięczamy Paulowi Robienowi - niemieckiemu ornitologowi francuskiego pochodzenia żyjącemu na początku XX w. W latach 50-tych prace nad ornitofauną tego rejonu prowadziła grupa szczecińskich ornitologów-amatorów skupionych wokół Jerzego Noskiewicza. Dzięki ich staraniom w 1963 r. utworzono rezerwat przyrody "Jezioro Świdwie" W okolicach Jez. Świdwie odkryto ślady bytowania człowieka pochodzącę sprzed 10 tysięcy lat.

Jezioro Świdwie
- wieża widokowa

 

Jezioro Świdwie
- widok z wieży obserwacyjnej


3. Bartoszewo - niewielka osada o charakterze letniskowym (duża ilość działek rekreacyjnych). Charakterystyczna kaplica (bez zadaszenia).
Jezioro Bartoszewo - położone jest w zlewni rzeki Gunicy, w odległości 11,5 km na północny-zachód od centrum Szczecina. W przeszłości istniał sztuczny rów zasilający jezioro wodami rzeki. Obecnie jezioro jest zbiornikiem nieprzepływowym zasilanym wodami podziemnymi oraz opadami atmosferycznymi.
Wyniki badań wskazują na wielokrotne mieszanie wiatrowe wód od powierzchni do dna - zjawisko polimiksji. Jezioro Bartoszewo jest zbiornikiem wykorzystywanym do celów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz wędkarskich.

Podstawowe dane:
zlewnia bezpośrednia: 1,2 km kwadratowych,
zlewnia całkowita: 8,95 km kwadratowych,
powierzchnia zwierciadła wody jeziora: 3,9 ha,
głębokość średnia: 1,5 m,
głębokość maksymalna: 2,5 m,
objętość: 58,5 tys. m sześciennych.