Klub Turystów Pieszych "WIERCIPIĘTY"
zaprasza na
XXXII Wycieczkę "Szlakami Przodków"
10.09.2006 (niedziela)
dystans 21 km

 

Zbiórka: dworzec PKP Szczecin Główny (koło okienka informacji) - godz. 7.45; odjazd pociągu o godz. 8.05

Przed zbiórką należy zakupić bilet wycieczkowy do Miedwiecka we własnym zakresie (przejazdy pociągami osobowymi).
W przypadku odwołania lub przesunięcia godzin odjazdu pociągów godzina zbiórki lub powrotu może ulec zmianie.

Trasa: Miedwiecko - Sowno (tablica nagrobna błazna książęcego) - Strumiany - Kliniska (lipa Anna) - Kliniska PKP [ok. 21 km]

Powrót: odjazd pociągu z Klinisk o godz. 15.50; przyjazd do Szczecina o godz. 16.22

OPIS KRAJOZNAWCZY

SOWNO - Do 1534 r. wieś należała do klasztoru cystersów w Kołbaczu . Po wprowadzeniu na Pomorzu Zachodnim reformacji i sekularyzacji dóbr zakonnych książę szczeciński Jan Fryderyk wzniósł tu zamek myśliwski. Z historią pobytów Jana Fryderyka w Sownie zwiazana jest niezwykła historia...

W kruchcie kościoła w Sownie umieszczona jest wapienna płyta nagrobna książęcego błazna Klausa Hintze, zmarłego w I599r. Historia jego śmierci związana jest z niezwykłym wydarzeniem. Był on ulubionym trefnisiem księcia Jana Fryderyka. Kiedyś w czasie spaceru nad rzeką zepchnął księcia do wody. Znieważony władca postanowił ukarać śmiałka przykładnie i skazać go na śmierć przez ścięcie ... kiełbasą.
Przygotowano egzekucję, przyprowadzono nieszczęsnego błazna i gdy ten nieświadom żartu położył głowę na katowskim pniu kat zamiast mieczem uderzył go w szyję pętem kiełbasy. W czasie tego "ścięcia" błazen jednak zmarł - jego serce nie wytrzymało!
Zasmucony książę polecił godne pochowanie niefortunnego błazna na przykościelnym cmentarzu i umieszczenie na jego grobie tablicy, która po wybudowaniu obecnego kościoła została przeniesiona do jego kruchty.
Na tablicy umieszczono postać błazna trzymającego w prawej ręce kiełbasę będącą po części przyczyną jego śmierci. Obok lewej stopy błazna leży przewrócony kufel z przykrywą, przekazujący nam informację o raczej nieobojetnej postawie Hintza do trunków. Łaciński napis brzmi w tłumaczeniu: "Oto głowa jak i ręka i postawa oraz znaki grały role. Hintzius niecały umarl ze swą dziwnością. Odszedł Roku Pańskiego 1599, 17 marca".

W kościele znajduje się również renesansowy ołtarz (niekompletny) i ambona ufundowane (a być może również wyrzeźbione) przez księcia Barnima XI (syna Bogusława X i Anny Jagiellonki).
Na podstawie: Jan Leszek Jurkiewicz, Marcin Majewski "Stargard Szczeciński i okolice"
Oficyna Wydawnicza INA. Stargard 1997

Ołtarz kościoła w Sownie - stan sprzed 1945 r.

STRUMIANY - niewielka osada, w której przez wiele lat mieszkała poetka Joanna Kulmowa

KLINISKA - na terenie Nadleśnictwa znajduje się znany pomnik przyrody: lipa "Anna" o obwodzie ok. 870 cm i wieku ok. 450 lat. Według jednej z legend Anna Jagielonka często odpoczywała pod tym drzewem oczekując na powrót swego męża, księcia Bogusława X, który bardzo lubił polować w okolicznych lasach Puszczy Goleniowskiej.
W pobiżu znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Leśnej.