78 Rajd Promienisty
11.06.2006 (niedziela)
 
długość trasy: 17 km
 

Zbiórka koło kościoła przy ul. Abrahama - godz.10.00 (nie mylić z zabytkowym kościołem w Płoni !)

Trasa:

1.Płonia - stara słowiańska wieś, niegdyś owalnica. Przy ul. Abrahama znajduje się nowy kościół (wzniesiony w 1995 r.) pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu. Kilka znajdujących się w pobliżu ulic nosi nazwy szczecińskich krajoznawców i działaczy turystycznych, a znajdująca się przy ul. Piasecznej nowa szkoła na swojego patrona przyjęła Bolesława Czwójdzińskiego.

2. ul. Buczynowa

3. Jezierzyce - dzielnica Szczecina (od. 1972 r.) położona nad rzeką Płonią w otoczeniu lasów Puszczy Goleniowskiej i Bukowej. W średniowieczu wieś należała do cystersów z Kołbacza, którzy po spiętrzeniu wód Miedwia wybudowali tu młyn i tartak. W póżniejszym okresie założono tu także papiernię, którą zlikwidowano w XVIII w. W tym samym czasie zlikwidowano również młyn i tartak , co było spowodowane dokonanym obniżeniem poziomu wody w Miedwiu (poziom wody obniżono w celu uzyskania nowych ziem pod uprawę). Po młynie i tartaku nie ma już śladu - jednak do naszych czasów zachowały się stawy nad którymi budowle te się znajdowały . Stawy te noszą obecnie nazwy: Staw Cysterski i Staw Klasztorny.
W XIX w. w okolicach Jezierzyc czynna była kopalnia węgla brunatnego - pozostały po niej zarośnięte wyrobiska. W Jezierzycach zachowało się wiele budynków ryglowych, a także ciekawe, pomnikowe drzewa (Lipa Walpurga o obw. 540 cm i okazy w parku podworskim)

4. Rekowo - stara słowiańska wieś o rozplanowaniu okolnicowym. Wzmiankowana po raz pierwszy już w XII w. W średniowieczu należała do klasztoru cystersów w Kołbaczu. W centrum wsi zachował się mur okalający niegdyś kościół (samą świątynie rozebrano w 1950 r.)

5. Kołbacz - osada rolna, siedziba Zootechnicznego Zakładu Doświadczalnego.
W 1173 roku książę szczeciński Warcisław sprowadził tu cystersów, po których pozostało kilka budowli:

  - kościół
Kościół w Kołbaczu był jedną z pierwszych budowli ceglanych na terenie Pomorza Zachodniego.
Prezbiterium, transept i dwa przylegające doń przęsła korpusu nawowego rozpoczęto budować w stylu romańskim w 1210 r.
Na przełomie XIII i XIV w. dobudowano zachodnią część nawy w stylu gotyckim. W pierwszej połowie XIV w. zakończono gotycką przebudowę prezbiterium.
Kościół bazylikowy (nawy boczne nie zachowały się) wraz z klasztorem, zbudowanym w XIII-XIV w. tworzyły zamknięty czworobok.
Po wprowadzeniu w 1534 roku na terenie Pomorza Zachodniego protestantyzmu, klasztor przekształcono w jedną z rezydencji książąt szczecińskich, zaś znaczną część nawy głównej zamieniono na magazyn zbożowy.

- dom konwersów. Konwersi byli świeckimi braćmi zakonnymi wykonującymi różnorakie prace rolno-gospodarcze na rzecz zakonu. Budowla pochodzi z XIV w.
- dom opata - gotycka budowla z XV w.
- gotycka stodoła z XV w. Jedyna tego typu budowla na terenie Pomorza Zachodniego
- wieża obronna z XV w, zwana "więzienną" o wysokości 7 m

6. Dobropole Gryfińskie - wieś położona we wsch. części Puszczy Bukowej, 4 km od Starego Czarnowa. We wsi kościół neogotycki, z drugiej poł. XIX w. , granitowy oraz kilkanaście budynków ryglowych i szachulcowych.

[po lewej - jeden z dwóch aniołków znajdujących się przy wejściu do kościoła w Dobropolu]

- szlak żółty

7. Śmierdnica (meta) - stara wieś słowiańska należąca przez wiele lat do opactwa cystersów w Kołbaczu. Dynamiczny rozwój osady nastąpił pod koniec XIX w., kiedy to w pobliżu odkryto bogate pokłady węgla brunatnego. Obecnie Śmierdnica liczy nieco ponad 1000 mieszkańców.
Nazwa osiedla wywodzi się od słowa "smród" i ma charakter topograficzny. W latach 1945-48 nazwa osady brzmiała: Smerdnica.
Przy skrzyżowaniu ul. Nauczycielskiej z ul. Spokojną zachowały się ruiny kościoła granitowego z pocz. XVIII w., zniszczonego w 1945 r. Obecnie kościół znajduje się w odpowiednio zaadaptowanej dawnej sali kinowej