76 Rajd Promienisty
2.04.2006 (niedziela)

dystans: 9 km

Zbiórka na Osiedlu Bukowym (pętla autobusowa) o godz. 10.00

1. Osiedle Bukowe - START
- osiedle zostało wzniesione na gruntach Klęskowa - dawnej wsi podmiejskiej. Projekt osiedla wykonano w biurze "Miastoprojekt". Budowę rozpoczęto w 1983 r. Docelowo ma tu mieszkać ok. 18000 osób
Uliczki na tym osiedlu noszą nazwy kolorów np.: Fioletowa, Seledynowa, Pomarańczowa. Nazwy ulic korespondują z kolorem elewacji stojących przy nich budynków.

2. Dęby Krzywoustego
-
dwa pomnikowe dęby liczące sobie po ok. 700 lat. Obwody ich pni wynoszą 620 i 640 cm.

3. Droga Dolinna
- trakt brukowany o długości ok. 3 km
łączący Szczecin Klęskowo (ul. Chłopska) z Przełęczą Bukową. Biegnie wzdłuż strumienia Rudzianka.

4. Brama Czwójdzińskiego
-przełomowy, zygzakowaty odcinek strumienia Rudzianka, który musi przeciskać się w tym miejscu między Wzgórzami Słup i Słupieniec.

Bolesław Czwójdziński (1901-1972) - krajoznawca, mieszkający od 1945 r. w Szczecinie. Bezpośrednio po wojnie działał w komisji przywracającej słowiańskie nazwy na Pomorzu. Współorganizator Kongresu Polskich Onomastów w 1945 r. w Szczecinie. Z jego inicjatywy zorganizowano w Szczecinie pierwszy kurs przewodników turystycznych. Był autorem ponad stu opracowań krajoznawczych. Jego zasługą jest również powołanie w Szczecinie pierwszego po wojnie schroniska młodzieżowego.

5. Kołówko - uroczysko przy zbiegu Drogi Kołowskiej i Drogi Górskiej.
Przed wojna znajdowała się tu restauracja. W lipcu 2004 r., z okazji 80-lecia Lasów Państwowych umieszczono tu głaz "Serce Puszczy".

6. Lipa Pokoju - drzewo zasadzone w 1871 r. na pamiątkę zakończenia zwycięskiego dla Niemiec konfliktu zbrojnego z Francją, który miał miejsce w latach 1870-71. Obok zachowała się płyta kamienna ze stosownym napisem oraz kilka ustawionych wokół drzewa kamieni.

7. Droga Górska - łączy Szczecin Klęskowo (ul. Chłopska) z Drogą Kołowską w Kołówku. Bardzo malownicza, długość: 3 km.

8. Głaz Krajoznawców - blok różowoszarego różnoziarnistego granitu biotytowego o obwodzie 17,5 m i wysokości 2,7 m. Największy eratyk w Puszczy Bukowej. Odspojony od większej całości, z licznymi otworami wywierconymi dla założenia ładunków wybuchowych. Powyżej głazu na wydeptanej ścieżce można dostrzec krawędź rozległej skały leżącej tuż pod powierzchnią gruntu.

 

9. Wiadukt autostrady w Klęskowie - imponująca budowla inżynieryjna nad doliną Rudzianki. Długość wiaduktu: 241,5 m; wysokość: 22 m.
Według projektu autostrada miała prowadzić z Berlina poprzez Szczecin i Gdańsk do Królewca. Odcinek Berlin - Szczecin oddano do użytku w 1936 r. Na dalszych odcinkach roboty trwały do 1943 r, (do pracy wykorzystywano jeńców wojennych i robotników przymusowych m. in. z Polski).
 

10. Osiedle Bukowe (kościół) - META