Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze
Regionalny Oddział Szczeciński

im. Stefana Kaczmarka
KLUB TURYSTÓW PIESZYCH
"WIERCIPIĘTY"
Zespół Szkół Nr 7 - Szczecin Klucz ul. Rymarska 22a
SKKT "Gryphus"

X X V _R a j d _S Z L A K I E M
A R T Y L E R Z Y S T Ó W _P O L S K I C H

Haubica 152 mm (D-1)

Konstrukcja radziecka z 1943 r., opracowana przez zespół konstruktorów gen. Pietrowa.

Po zakończeniu II wojny światowej haubica ta znalaza się na wyposażeniu wszystkich armii Układu Warszawskiego.

Dane techniczne
haubicy D-1:
(wz. 1943)

Kaliber: 152 mm
Ciężar: 3600 kg,
Donośność: do 16 000 m Szybkostrzelność: 3-4 strz/min
Prędkość początkowa pocisku: ok. 500 m/s
Ciężar pocisku:
__-odłamkowy - 42 kg,
__-ppancerny - 49 kg

19 marca 2006 r.
Puszcza Bukowa

TRASY PIESZE:

  1. Start o godz. 8.20 (zbiórka uczestników przy przystanku autobusowym koło zakładów "Wiskord" w Szczecinie Żydowcach): Żydowce - Chlebowo - Binówko - Klucz (18 km); kierownik trasy - Marcin Kanciała

  2. Start o godz. 10.00 (zbiórka uczestników koło pętli autobusowej na Osiedlu Bukowym): Osiedle Bukowe - dęby Krzywoustego - Głaz Grońskiego - Głaz Serce - Bukowiec - Trzech Braci - dąb Frater - Sobolowa Góra - Żydowce - ul. Gradowa - meta (10,5 km); kierownik trasy - Janusz Wesołek.

  3. Start o godz. 10.15 (zbiórka uczestników koło przystanku PKP Szczecin Zdroje): PKP Zdroje - jez. Szmaragdowe - Droga Graniczna - dąb Myśliwych - Psie Pole - dolina Jeziorny - dęby Wartownicy - ul. Śremska - Żydowce - ul. Gradowa - meta (10 km);

  4. Trasa dowolna (piesza lub kolarska) - wg własnego uznania

UWAGA : Z powodu prac związanych z przebudową autostrady przebieg tras może ulec niewielkiej korekcie w przypadku braku możliwości przejścia pod niektórymi z wiaduktów.

Meta rajdu czynna będzie na terenie Zespołu Szkół nr 7 przy ul. Rymarskiej 22a w Szczecinie
w godz. od 13.00 do 14.45. Rozpoczęcie konkursów o godz. 13.30.

Warunki uczestnictwa - zgłoszenia:
Do udziału w rajdzie zapraszamy wszystkich chętnych. Zgłoszenia przyjmuje do dnia 16 marca 2006 r. (czwartek) Regionalny Oddział Szczeciński PTTK - Szczecin al. Jedności Narodowej 49a - w godz. od 9.00 do 16.00 (w środy do godz. 18) . Wpłaty wpisowego można dokonać w oddziale lub na konto PEKAO S.A. I O/Szczecin nr 03124038131111000043756810 z dopiskiem "Rajd Artylerzystów" i jednoczesnym powiadomieniem tel./faks nr 4345624

Wpisowe :

  • opiekunowie SKKT PTTK prowadzący grupę min. 6 osób - bezpłatnie,
  • zrzeszeni w PTTK - 2 zł,
  • młodzież z SOSW i Domów Dziecka - 1 zł,
  • pozostali uczestnicy - 3 zł

Świadczenia:

  • pamiątkowy znaczek rajdowy,
  • odcisk pieczęci okolicznościowej,
  • punkty do odznak turystyki kwalifikowanej,
  • nagrody dla zwycięzców konkursów,
  • opieka przodowników turystyki kwalifikowanej na trasach.

Pomnik w Chlebowie upamiętniający udział polskich artylerzystów w walkach o wyzwolenie Pomorza Szczecińskiego.

Uczestnicy zobowiązani są do:

Uczestnicy mogą być pozbawieni świadczeń-zwrotu wpisowego w przypadku nie stawienia się na metę lub naruszenia obowiązków wymienionych w niniejszym regulaminie.

Uczestnictwo w rajdzie jest punktowane w konkursie na najaktywniejszą turystycznie szkołę



Rusznica przeciwpancerna PTRS wz. 1941
(konstrukcja radziecka z 1941 r., samopowtarzalna - pięciostrzałowa, waga: 21 kg, masa pocisku 63,4 g, prędkość wylotowa pocisku 1012 m/s.)
Obecnie (ze względu na wzrost grubości i wytrzymałości pancerza) rusznice przeciwpancerne nie są stosowane.

Druga Łużycka Dywizja Artylerii sformowana została w rejonie Włodawy na podstawie rozkazu Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego z dnia 20 sierpnia 1944 r. W jej skład wchodziły : 6 Brygada Artylerii Lekkiej, 7 Brygada Artylerii Haubic i 8 Brygada Artylerii Ciężkiej. W okresie od 1 do 15 marca wspierała walki radzieckiej 3 Armii Uderzeniowej, 47 Armii i 1 Armii Pancernej na Pomorzu Zachodnim, tocząc między innymi walki w rejonie Chlebowa (Puszcza Bukowa) oraz Szczecina Dąbia. Po zdobycia przedmościa Szczecina (20 marca 1945r.), w dniach od 21 do 28 marca dokonała przemarszu trasą przez Pyrzyce , Myślibórz , Świebodzin, Rawicz, Trzebnicę by ześrodkować się w rejonie Zawoni (25 km na północ od Wrocławia). Później uczestniczyła w operacji berlińskiej i praskiej. W uznaniu toczonych na Łużycach walk otrzymała na mocy rozkazu Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego miano "Łużyckiej".

Drugą jednostką Wojska Polskiego uczestniczącą w walkach o wyzwolenie prawobrzeżnego Szczecina była Pierwsza Samodzielna Brygada Moździerzy wyposażona w moździerze i rusznice przeciwpancerne

Pobyt artylerzystów polskich na obrzeżach Puszczy Bukowej został w różnoraki sposób upamiętniony przez działaczy PTTK. W Chlebowie znajduje się pamiątkowa tablica, w Kluczu jedno ze wzgórz nosi nazwę Wzgórza Bombardierów, w Puszczy Bukowej jedno z miejsc nazwano Doliną Dział a jeden ze szlaków wiodących przez Puszczę Bukową (szlak żółty wiodący z Podjuch przez Chlebowo do Binowa) nazwano "Szlakiem Artyleryjskim im. 2 Łużyckiej Dywizji Artylerii". Walki artylerzystów polskich upamiętnia wreszcie nasz rajd zapoczątkowany przed laty przez znanego szczecińskiego krajoznawcę i członka klubu "Wiercipięty" - Antoniego Adamczaka. Odbywa się on już po raz dwudziesty piąty (początkowo funkcjonował pod nazwą "Mały Rajd Wyzwolenia"). Wędrując po Puszczy Bukowej pamiętajmy więc o polskich żołnierzach, którzy walczyli tu w marcu 1945 r.

Moździerz piechoty wz. 1943

Puszcza Bukowa (Knieja Bukowa) to najbardziej malowniczy pod względem krajobrazowym kompleks lasów Puszczy Goleniowskiej. Zajmuje powierzchnię około 70 km kwadratowych. Las porasta tu morenowe Wzgórza Bukowe . Puszcza objęta jest ochroną jako Szczeciński Park Krajobrazowy. Znajduje się tu sześć rezerwatów przyrody ("Bukowe Zdroje", "Źródliskowa Buczyna", "Trawiasta Buczyna", "Kołowskie Parowy", "Buczynowe Wąwozy", "Zdroje"). W lasach przeważa buk z niewielką domieszką innych drzew (dęby, jesiony, jawory, sosny, modrzewie i inne). Są tu liczne pomniki przyrody, w tym spora grupa głazów narzutowych, z których największym jest Głaz Krajoznawców. Ruch ochrony tego unikalnego obszaru przyrodniczego zrodził się w końcu XIX wieku. W 1889 roku powstało w Szczecinie Towarzystwo Kniei Bukowej, które hamowało nadmierną eksploatację lasu i jednocześnie uprzystępniało jej uroki poprzez budowę altan, mostków itp . Po II wojnie światowej trud uprzystępniania Puszczy Bukowej podjęło Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (oddział w Szczecinie powstał 23.08.1946 r.), a następnie Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Wiele ze szlaków w Puszczy Bukowej wyznakował w tym okresie Stanisław Groński, miłośnik gór, uczestnik wypraw w góry Atlas (Maroko) i Alpy. Stanisław Groński napisał też pierwszy polski przewodnik po Puszczy Bukowej.

Życzymy miłego wędrowania !!!