Polskie
Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze KLUB
TURYSTÓW PIESZYCH |
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Szczecin ul. Przylesie 17
XXI Rajd
"Od A DO Z PATRONÓW ULIC SZCZECINA"
im. Zbigniewa Maciejowskiego
27 listopada
2005 r.
Puszcza
Bukowa
TRASY PIESZE :
Meta
rajdu czynna będzie na terenie
Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Przylesie 17 w godz. od 12.30
do 14.30 Rozpoczęcie konkursów o godz. 13.00.
Warunki uczestnictwa - zgłoszenia :
Do udziału w rajdzie zapraszamy wszystkich chętnych. Zgłoszenia przyjmuje do
dnia 24 listopada 2005 r. (czwartek) Regionalny Oddział Szczeciński PTTK - Szczecin
al. Jedności Narodowej 49a - w godz. od 9.00 do 16.00 (w środy do godz. 18)
. Wpłaty wpisowego można dokonać w oddziale lub na konto PEKAO S.A. I O/Szczecin
nr 03124038131111000043756810 z dopiskiem "Rajd od A do Z Patronów"
i jednoczesnym powiadomieniem tel./faks nr 4345624
Wpisowe :
Świadczenia:
|
W tym worku znajdują się nagrody dla zwycięzców konkursów :-) |
Uczestnicy zobowiązani są do :
Uczestnicy mogą być pozbawieni świadczeń - zwrotu wpisowego w przypadku nie stawienia się na metę lub naruszenia obowiązków wymienionych w niniejszym regulaminie.
Puszcza Bukowa (Knieja Bukowa) to najbardziej malowniczy pod względem krajobrazowym kompleks lasów Puszczy Goleniowskiej. Zajmuje powierzchnię około 70 km kwadratowych. Las porasta tu morenowe Wzgórza Bukowe . Puszcza objęta jest ochroną jako Szczeciński Park Krajobrazowy. Znajduje się tu sześć rezerwatów przyrody ("Bukowe Zdroje", "Źródliskowa Buczyna", 'Trawiasta Buczyna", "Kołowskie Parowy", "Buczynowe Wąwozy", "Zdroje"). W lasach przeważa buk z niewielką domieszką innych drzew (dęby, jesiony, jawory, sosny, modrzewie i inne). Są tu liczne pomniki przyrody, w tym spora grupa głazów narzutowych, z których największym jest Głaz Krajoznawców. Ruch ochrony tego unikalnego obszaru przyrodniczego zrodził się w końcu XIX wieku. W 1889 roku powstało w Szczecinie Towarzystwo Kniei Bukowej, które hamowało nadmierną eksploatację lasu i jednocześnie uprzystępniało jej uroki poprzez budowę altan, mostków itp . Jednym z działaczy towarzystwa był Carl Ludwig Gene, nadleśniczy ze Śmierdnicy, z pochodzenia Francuz, który zginął w Puszczy od kuli kłusownika. Liczący ponad wiek pomnik ku jego czci możemy do dziś oglądać na wzgórzu Piekielnik (obejrzą go uczestnicy trasy nr 3). | Dęby Bolesława Krzywoustego |
Klub Turystów Pieszych PTTK "Wiercipięty" działa w Regionalnym Oddziale Szczecińskim PTTK. Powstał w styczniu 1955 r. i jest najstarszym klubem turystyki pieszej w Polsce. Organizuje około 40 rajdów i wycieczek rocznie. Szczegóły o imprezach uzyskać można w Oddziale PTTK (Szczecin al.Jedności Narodowej 49a, tel. 091 4345624). Jest ona także dostępna na tablicy ogłoszeń w Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK (Szczecin ul.Dworcowa 6) a przed imprezami w szczecińskiej prasie. Polecamy także klubowe strony internetowe www.wiercipiety.republika.pl , gdzie można uzyskać wiele informacji o planowanych i przebytych trasach. Członkowie i sympatycy klubu spotykają się także na wieczorach klubowych, które odbywają się w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca od godziny 17.00 - zazwyczaj w lokalu przy al. Wyzwolenia 41 (piwnica - wejście od tyłu budynku znajdującego się w sąsiedztwie przejścia podziemnego, naprzeciwko centrum handlowego "Galaxy"). Wieczory klubowe połączone są najczęściej z prelekcjami i pokazami przeźroczy - zapraszane są do ich prowadzenia osoby odbywające ciekawe podróże lub znani szczecińscy krajoznawcy. Część wieczorów klubowych ma charakter towarzyski (Karnawałowy Konkurs Ciast, Wigilia Klubowa itp.), a w cieplejszych miesiącach niektóre z nich odbywają się w plenerze (np. jako spacery przyrodnicze po szczecińskich parkach). Zapraszamy !
Uczestnictwo w rajdzie jest punktowane w konkursie na najaktywniejszą turystycznie szkołę