Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze
Regionalny Oddział Szczeciński

im. Stefana Kaczmarka

KLUB TURYSTÓW PIESZYCH
"WIERCIPĘTY"

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Słyszących im. Juliana Tuwima

Rajd jesienny
 
22 października 2005 r.
_Puszcza Wkrzańska

____

TRASY PIESZE :

1. Start o godz. 10.00 (zbiórka uczestników koło pętli tramwajowej na Głębokim):
Głębokie - Polana Harcerska - Osów - Warszewo -Żelechowa - ul. Grzymińska (12 km);
kierownik trasy - Marcin Kanciała

2. Start o godz. 10.30 (zbiórka uczestników koło pętli tramwajowej na Gocławiu):
Gocław - Wieża Gocławska - Bukowo - Warszewo (pomnik słonia) - ul. Łączna - ul. Grzymińska (9 km);
kierownik trasy - Janusz Wesołek.

3. Trasa dowolna (piesza lub kolarska) - wg własnego uznania


Meta rajdu czynna będzie na terenie
Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Grzymińskiej 6
w godz. od 12.30 do 14.30 (rozpoczęcie konkursów o godz. 13.00)


Warunki uczestnictwa - zgłoszenia
Do udziału w rajdzie zapraszamy wszystkich chętnych. Zgłoszenia przyjmuje do dnia 18 października 2005 r. (wtorek) Regionalny Oddział Szczeciński PTTK - Szczecin al. Jedności Narodowej 49a - w godz. od 9.00 do 16.00 (w środy do godz. 18) . Wpłaty wpisowego można dokonać w oddziale lub na konto PEKAO S.A. I O/Szczecin nr 03124038131111000043756810 z dopiskiem "Rajd Wiercipięt" i jednoczesnym powiadomieniem tel./faks nr 4345624


Wpisowe:

Świadczenia:


Uczestnicy zobowiązani są do:

Uczestnicy mogą być pozbawieni świadczeń-zwrotu wpisowego w przypadku nie stawienia się na metę lub naruszenia obowiązków wymienionych w niniejszym regulaminie.

 

Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Słyszących im. Juliana Tuwima jest najstarszą tego typu placówką w Polsce. Rozpoczął oficjalną działalność 15 listopada 1957 r. (wcześniej w Polsce istniały tylko szkoły dla dzieci głuchych). Organizacji ośrodka podjęli się doświadczeni pedagodzy - Urszula Eckert i Stanisław Buchert. Pierwszą jego siedzibą była Trzebież skąd w roku szkolnym 1961/62 przeniesiono go do Szczecina. Od jesieni 1961 r. ośrodek mieścił się w budynku przy ul. Wielkopolskiej 14, a od 1977 r. znajduje się w obecnej siedzibie przy ul. Grzymińskiej 6 . Szkoła prowadzi atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne w kołach : komputerowym, tanecznym, plastycznym, sportowym, Ligi Morskiej, teatralnym i turystycznym.

Żelechowa - obecnie jedna z dzielnic północnej części lewobrzeżnego Szczecina. Dawniej była to wieś, której nazwa pochodziła prawdopodobnie od nazwy osobowej - imienia Żelech. Jest najwcześniej wymienianą w źródłach wsią książęcą : w dokumencie z 8 czerwca 1159 r. pierwszy pomorski biskup - Wojciech - nadaje (darowaną mu przez księcia Racibora I i jego żonę Przybysławę) wieś Żelechowo klasztorowi w Grobe na wyspie Uznam. W 1168 r. drugi pomorski biskup - Kondrat - potwierdza nadanie wsi Żelechowa klasztorowi w Grobe. Wieś wymieniana jest też w bullach papieskich (1178 r. jako Selechowa, 1194 r. jako Celechowa). W 1280 r. książe Bogusław IV nadaje wieś Żelechowa klasztorowi żeńskiemu ze Szczecina. Do połowy XVIII w. była wsią na prawach autonomicznej gminy. Pod koniec tego wieku część wsi została wydzierżawiona przez kupców szczecińskich. W XIX wieku rozwija się tu przemysł. Dopiero w 1939 roku została włączona w granice administracyjne miasta Szczecina. W czasie II wojny światowej w okolicy było kilka obozów pracy przymusowej dla robotników cudzoziemskich - jeden z tych obozów był zlokalizowany przy ulicy Grzymińskiej. Obecnie Żelechowa jest jedną z przemysłowych dzielnic Szczecina. Wśród mieszkańców Szczecina jest też znana jako Żelechowo (taką nazwę nosił przystanek pociągów osobowych jeżdżących dawniej ze Szczecina Głównego do Trzebieży).

50 lat
15 stycznia 1955 - 15 stycznia 2005

Klub Turystów Pieszych PTTK "Wiercipięty" działa w Regionalnym Oddziale Szczecińskim PTTK. Powstał w styczniu 1955 r. i jest najstarszym klubem turystyki pieszej w Polsce. Organizuje około 40 rajdów i wycieczek rocznie. Szczegóły o imprezach uzyskać można w Oddziale PTTK (Szczecin al.Jedności Narodowej 49a, tel. 091 4345624). Jest ona także dostępna na tablicy ogłoszeń w Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK (Szczecin ul.Dworcowa 6) a przed imprezami w szczecińskiej prasie. Polecamy także klubowe strony internetowe www.wiercipiety.republika.pl , gdzie można uzyskać wiele informacji o planowanych i przebytych trasach. Członkowie i sympatycy klubu spotykają się także na wieczorach klubowych, które odbywają się w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca od godziny 17.00 - zazwyczaj w lokalu przy al. Wyzwolenia 41 (piwnica - wejście od tyłu budynku znajdującego się w sąsiedztwie przejścia podziemnego, naprzeciwko centrum handlowego "Galaxy"). Wieczory klubowe połączone są najczęściej z prelekcjami i pokazami przeźroczy - zapraszane są do ich prowadzenia osoby odbywające ciekawe podróże lub znani szczecińscy krajoznawcy. Część wieczorów klubowych ma charakter towarzyski (Karnawałowy Konkurs Ciast, Wigilia Klubowa itp.), a w cieplejszych miesiącach niektóre z nich odbywają się w plenerze (np. jako spacery przyrodnicze po szczecińskich parkach). Zapraszamy !