58 Rajd Promienisty
13 czerwca 2004
dystans: 16 km

Zbiórka: pętla autobusowa na Osiedlu Bukowym o godz. 10.00
Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie na czas trwania imprezy

 
1. Osiedle Bukowe - START osiedle zostało wzniesione na gruntach Klęskowa - dawnej wsi podmiejskiej. Projekt osiedla wykonano w biurze "Miastoprojekt". Budowę rozpoczęto w 1983 r. Docelowo ma tu mieszkać ok. 18000 osób Uliczki na tym osiedlu noszą nazwy kolorów np.: Fioletowa, Seledynowa, Pomarańczowa. Nazwy ulic korespondują z kolorem elewacji stojących przy nich budynków.
 
     

 
2. Głaz Grońskiego - gnejs szaro-różowy, średnioziarnisty, odspojony; obwód: 12,3 m, wysokość: 1,4 m
życiorys Stanisława Grońskiego
 
     
 
3. Grodzisko Chojna - grodzisko pierścieniowe o słabo czytelnych wałach położone na szczycie pagórka o wysokości względnej ok. 30 m. Grodzisko stanowiło miejsce schronienia okolicznej ludności i wykorzystywane było w XI-XIII wieku
 
     
 
4. Szwedzki Młyn - ruiny dawnego młyna wykorzystującego energię wodną potoku Chojnówka.
Pierwszy młyn powstał tu już w XIII w. W okresie późniejszym młyn był wielokrotnie przebudowywany (np. w okresie wojny 30-letniej produkowano tu proch). W 1880 młyn został przerobiony na gospodę turystyczną. Funkcję tę pełnił do 1945.
W pobliżu znajdują się pozostałości niewielkiego cmentarza ewangelickiego.
Szwedzki Młyn - widok z 1935 r.
Źródło: Encyklopedia Szczecina tom II
 
     
 

5. Szwedzki Głaz - obwód: 9,7 m; wysokość 1,8 m
Gnejs plagioklazowo-biotytowy, różowo-szary, granoblastyczny z żyłą pegmatytową o grubości 0,5 m. Głębokie naturalne spękania mrozowe.

     
  6. Przełęcz Trzech Braci - przełęcz pomiędzy trzema wzgórzami: Bukowcem, Kopytnikiem i Klasztornym. Tu również zbiegały się granice trzech średniowiecznych właścicieli Puszczy Bukowej (miasta Szczecina, klasztoru w Kołbaczu i rodziny von Palenów z Chlebowa).

Zagadkową nazwę przełęczy próbuje również tłumaczyć legenda:

Dawno, dawno temu, w miejscu tym napadało na podróżnych trzech braci-rozbójników. Pewnego razu napadli na starego harfiarza, prowadzonego przez córkę o niezwykłej urodzie. Bracia zabili starca, a dziewczynę uwięzili, by im prowadziła gospodarstwo. Jej urok sprawił, że zapałały miłością
zbójeckie serca, Wszyscy trzej daremnie starali się o względy dziewczyny, W końcu doszło do walki, w której bracia pozabijali się wzajemnie. Dziewczyna pochowała zbójców pod trzema głazami, z których wyrosły trzy okoliczne wzgórza, a sama, nie chcąc wracać do ludzi po tylu strasznych przeżyciach, zamieniła się w drzewo do dziś rosnące na rozwidleniu Drogi Kołowskiej i Kluckiej

legendę zacytowano z przewodnika Wojciecha Lipniackiego "Knieja Bukowa pod Szczecinem" ZW-P PTTK Warszawa 1981
 
     
  7. Czajcza Przełęcz  
     
  8. Binówko  
     
 

9. Głaz Kołyska - obwód: 13,4 m; wysokość: 2 m.
Granit szary, głaz zagłębiony, na powierzchni głazu znajduje się nieckowate wklęśnięcie - stąd nazwa
Z głazem tym związane jest również legenda tłumacząca powstanie owego wklęśnięcia.

 
     
  10. Droga Zygzak  
   
    11. Kołówko - uroczysko obejmujące północno - zachodni skraj Polany Kołowskiej; przed wojną znajdowała sie tu restauracja turystyczna "Friedenslinde"  
   
  12. Droga Górska - droga łącząca Szczecin Klęskowo z Drogą Kołowską w Kołówku - jeden z najbardziej malowniczych traktów w Puszczy Bukowej. Nieopodal Drogi Górskiej znajduje się największy głaz w Puszczy Bukowej - Głaz Krajoznawców o obw. 17,5 m.  
   
  13. Dęby Krzywoustego - dwa pomnikowe dęby liczące sobie po ok. 700 lat. Obwody ich pni wynoszą 620 i 640 cm.
     
 
14. Wiadukt autostrady w Klęskowie - imponująca budowla inżynieryjna nad doliną Rudzianki. Długość wiaduktu: 241,5 m; wysokość: 22 m.
Według projektu autostrada miała prowadzić z Berlina poprzez Szczecin i Gdańsk do Królewca. Odcinek Berlin - Szczecin oddano do użytku w 1936 r. Na dalszych odcinkach roboty trwały do 1943 r, (do pracy wykorzystywano jeńców wojennych i robotników przymusowych m. in. z Polski).
 
     
  15. Osiedle Bukowe - META