55 Rajd Promienisty
7 marca 2004
długość trasy: 10 km
zbiórka: Kijewo (pętla autobusowa) o godz. 10.00

 

Trasa rajdu:

1. Kijewo - rozległa dzielnica prawobrzeżnego Szczecina powstała w wyniku akcji kolonizacyjnej w XVIII w. Pierwotnie osada ta nosiła nazwę "Wał Grodowy" - bowiem w pobliżu znajdowało się słowiańskie grodzisko.
Przez pewien czas mieszkańcy Kijewa zajmowali się uprawą morwy i hodowlą jedwabników.
W 1945 roku o Kijewo toczyły się zażarte walki, które spowodowały znaczne zniszczenia w zabudowie.
W 1997 roku przy ul. Orlej w Kijewie poświęcono nowy kościół ( zdjęcie obok) pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej. Projektantem świątyni był inż. Rozwarski. Budowla, wykonana z cegły, posiada charakterystyczną otwartą dzwonnicę.
 
2. Kijewko - uroczysko leżące przy skrzyżowaniu nieczynnej linii kolejowej i Zbójnego Traktu - będącego przedłużeniem ul. Koziej.
Przed wojną znajdowała sie tu stacyjka kolejowa oraz duża willa, hotel i restauracja. Zabudowania te uległy zniszczeniu w 1945 r.
3. Pomnik Carla Ludwiga Gene
Carl Ludwig Gene żył w latach 1820-1893. Był z pochodzenia Francuzem. Od 1863 roku pełnił funkcję leśniczego w w Puszczy Bukowej. Był również jej miłośnikiem i propagatorem. To jenu zawdzięczamy wytyczenie pierwszych szlaków spacerowych na terenie Puszczy, odkrycie wielu głazów narzutowych, pomników przyrody itp. Był on również odkrywcą złóż węgla brunatnego koło Śmierdnicy, a także inicjatorem założenia Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej.
Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1893 r. (został najprawdopodobniej zastrzelony przez kłusownika).
Pomnik wzniesiono w 1894 r. - zachował się do dzisiaj w bardzo dobrym stanie.


Fotografia pochodzi z książki A. Adamczaka i B. Kucharskiego: "Okolice Szczecina"
 
     

4. Lisi Potok - strumień o długości 3,5 km. Wypływa nie opodal Lisicy (maszt RTV), przepływa przez uroczysko "Lwia Paszcza" i wpada do strumienia Trawna.
dalej wędrujemy szlakiem żółtym

5. Leśniczówka Bukowo - samotne gospodarstwo, niegdyś leśniczówka. Obok wspaniałe okazy żywotników (tui) rosnących w ciasnym kręgu.
6. Szczecin Płonia -Kościoł św. Rodziny . Korpus nawowy kościoła pochodzi z XIX w. i jest wykonany w technice ryglowej. Drewniana wieża pochodzi z XVIII w.

Za kościołem widoczna lipa św Ottona - najstarsza i największa lipa w dawnym województwie szczecińskim.