50 Rajd Promienisty
5.10.2003
dystans 13 km

zbiórka: Gumieńce (pętla autobusów linii nr 60) o godz. 10.00

Trasa rajdu:

- Gumieńce (pętla autobusowa linii nr 60) - Gumieńce to jedna z większych dzielnic Szczecina . Do drugiej wojny światowej była to podmiejska wieś, wzmiankowana po raz pierwszy w XIII w. (jako "Gomance"). Gwałtowny rozwój osady nastąpił pod koniec XIX w., kiedy to wybudowano tu jedną z największych cukrowni w Niemczech, a także dużą cegielni.
W czasie II wojny światowej na terenie Gumieniec znajdowały się trzy obozy pracy przymusowej (przy ul. Krakowskiej, w cukrowni oraz przy ul. Ku Słońcu). Przez kilka pierwszych miesięcy po zakończeniu II wojny światowej tutejszy dworzec kolejowy był jedynym czynnym w Szczecinie. Była to więc stacja docelowa dla wszystkich przybywających do Szczecina osadników.
W latach 70-tych na terenie Gumieniec wybudowano kilka dużych zakładów przemysłowych ("Famabud", "Selfa", Zakłady Mleczarskie) oraz wzniesiono ogromny kompleks szklarni (30 ha pod szkłem).

- ul Husarów . Patronem ulicy jest husaria. Początkowo była to lekka jazda uzbrojona w kopie, szable, tarcze, hełmy i pancerze.
Od drugiej poł. XVI w. przekształcona w jazdę ciężkozbrojną ,wyposażoną dodatkowo w pistolety i charakterystyczne skrzydła umocowane do siodła lub do zbroi. Husarii używano głównie do uderzenia rozstrzygającego, przełamującego szyk przeciwnika.
W 1776 przekształcona w kawalerię narodową

- ul. Bronowicka - ulica biegnąca z Gumieniec w kierunku Będargowa. Przy ulicy tej w ciągu najbliższych kilku lat ma powstać nowy, duży cmentarz.

- Będargowo - wieś wzmiankowana już w XIII w. Kościół z XIII w. z ciosów granitowych, wielokrotnie przebudowywany, zatracił styl romański. Obok kościoła drewniana dzwonnica oraz duży okaz cisa drzewiastego.

- Przylep - we wsi zachował się niewielki, krajobrazowy park podworski z XIX w.

- Mierzyn - duża wieś położona wzdłuż drogi łączącej Szczecin z Lubieszynem. We wsi kościół z ciosów granitowych, z XIII w. z drewnianą XVIII - wieczną wieżą oraz wiatrak-koźlak z XIXw.


kościół w Mierzynie

- pętla autobusowa przy ul. Łukasińskiego