49 Rajd Promienisty
7 września 2003
dystans: 12 km

Zbiórka uczestników o godz. 10.00 na pętli autobusowej linii nr 55 w Szczecinie Kluczu (koło autostrady)

 

Przebieg trasy:

1. Klucz - jedna z najdalej położonych od centrum miasta dzielnic Szczecina. W średniowieczu Klucz należał do klasztoru Cystersów w Kołbaczu i położony był na wysokim nadodrzańskim brzegu, w pobliżu zachowanych do dnia dzisiejszego ruin cmentarza przy ul. Bielańskiej. Koło cmentarza znajdował się średniowieczny kościół (zniszczony w 1945 r.).
W pobliżu Wzgórze Bombardierów wykorzystywane przez polskich artlerzystów podczas walk o Szczecin w marcu 1945.

2. Kluczewko - niewielkie osiedle położone na południe od Kluczewa, wzdłuż ul. Polarnej. W okresie poprzedzającym forsowanie Odry (w kwietniu 1945 r.) odbyła się tu narada z udziałem dowódcy II Frontu Białoruskiego marszałka Rokossowskiego i dowódcy 65 Armii Pawła Batowa. Jedno z pobliskich wzgórz nosi nazwę "Wzgórza Batowa" bowiem gen Batow kierował stąd operacją forsowania Odry w kwietniu 1945 r..

3. Gajówka Radziszewo - położone na terenie Kluczewka pojedyńcze zabudowania administracji leśnej. Budynki pochodzą z okresu międzywojennego.

4. Omulne - miejsce po dawnym młynie wodnym położonym nad Wełtyńskim Strumieniem. W kwietniu 1945 r. młyn ten radzieccy saperzy przerobili na tartak i wytwarzali tu środki przeprawowe potrzebne do forsowania Odry.

5. Wełtyński Strumień - drugi pod względem długości (po Płoni) ciek wodny na terenie Puszczy Bukowej. Wypływa z Jeziora Wełtyń, a następnie płynie przez Wełtyń, Stare Brynki, Radziszewko wpadając do Regalicy nieopodal autostrady. Długość 13 km.

6. Stare Brynki - niewielka wieś z ruiną kościoła (jest to jedna z nielicznych w okolicy Szczecina ruin kościoła)

7. Radziszewo - we wsi neogotycki, ceglany kościół z XIX w., we wnętrzu zachowała się XIX-wieczna empora i ławki. Charakterystycznymi budowlami w Radziszewie (oraz w innych wsiach położonych na trasie Szczecin - Gryfino) są ziemne piwnice wkomponowane w stoki nadodrzańskich wzniesień.

8. Klucz

 

Generał Paweł Batow - dowódca 65 Armii,
która w kwietniu 1945 r. wyzwoliła Szczecin

Ruiny kościoła w Starych Brynkach

Kościół w Radziszewie

 

Źródła fotografii:
zdjęcie gen. Pawła Batowa zaczerpnięto z książki Kazimierza Golczewskiego "Porzucona twierdza", Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1967. Zdjęcie kościoła w Starych Brynkach pochodzi z książki ks. Romana Kostynowicza: "Kościoły archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej", SWA "Ottonianum", Szczecin 2000. Zdjęcie kościoła w Radziszewie zaczerpnięto z witryny internetowej: http://www.opoka.org.pl