XI Wycieczka "Szlakami Przodków"
15 czerwca 2002
dystans: 21 km

Zbiórka uczestników - o godz. 7.50 na peronie 4 Dworca Głównego PKP w Szczecinie (przed zbiórką należy zakupić bilet kolejowy we własnym zakresie). Odjazd pociągu o godz. 8.05 Istnieje możliwość dołączenia na następnych przystankach kolejowych.

Plan przejazdów

dojazd
8.05 - Szczecin Główny
8.20 - Szczecin Zdroje
8.24 - Szczecin Dąbie
8.50 - Stargard Szczeciński
(pociąg osobowy)

powrót
15.28 - Gogolewo
15.40 - Stargard Szczeciński (przyjazd - przesiadka)
16.10 - Stargard Szczeciński (odjazd)
16.27 - Szczecin Dąbie
16.43 - Szczecin Główny
(do Stargardu - pociąg osobowy, od Stargardu - pośpieszny)

Trasa wycieczki:
PKP Stargard Szczeciński - Park Bolesława Chrobrego - Brama Młyńska (Portowa) - Krzyż Pokutny - Ulikowo - dolina Krąpieli - Pęzino - PKP Gogolewo


Podczas wycieczki odwiedzimy:

niektóre z zabytków Stargardu ze średniowieczną Bramą Młyńską (zwaną też Bramą Portową) na czele. Brama ta jako brama wodna jest jedną z nielicznych tego typu budowli w Europie i pochodzi z pierwszej połowy XV wieku.
krzyż pokutny z XVI wieku. Krzyże pokutne ustawiano jako zadośćuczynienie popełnionej zbrodni. Najwięcej z nich - kilkaset - zachowało się na Dolnym Śląsku. Na Pomorzu są to zabytki bardzo nieliczne - a najlepiej zachowany jest Krzyż koło Stargardu.
Tragiczne okoliczności powstania krzyża tłumaczą napisy na krzyżu. Z jednej strony napis w tłumaczeniu brzmi: "Boże przebacz Hansowi Billeke, rok 1542", z drugiej zaś: "W 1542 roku Hans Billeke zamordował w końcu żelazną siekierą mordercę swojego siostrzeńca"
powyższe zdjęcie pochodzi z interesującej książki A. Adamczaka i B. Kucharskiego: "Okolice Szczecina"
zamek w Pęzinie posiadający bogatą historię i po odrestaurowaniu bardzo dobrze się prezentujący. Posiada trzy części: gotycką, renesansową i neogotycką. W przeszłości należał m.in. do mającego korzenie słowiańskie rodu Borków, a a także do zakonu rycerskiego. O położonym niedaleko kościele krążą opowieści, że posiada podziemne połączenie z zamkiem