145 RAJD PROMIENISTY
6.04.2013 (sob.)

dystans: 12 km

Zbiórka na przystanku autobusów nr 101 "Police Palmowa" - godz.10.20
(odjazd autobusu z Placu Rodła o godz. 9.45)

ulotka informacyjna o rajdzie (pdf)
rozkłady jazdy ZDiTM


Trasa rajdu:

1. Mścięcino - START.  Willowa dzielnica Polic, granicząca ze Szczecinem, położona na zboczach Wzgórz Warszewskich, nad rzeką Łarpią, będącą odnogą Odry. Od IX do XI w. znajdował się tu słowiański gród warowny, należący do łańcucha strażnic otaczających zwartym pierścieniem Szczecin.
Pierwsza wzmianka o Mścięcinie pochodzi z XIV w. Głównym zajęciem mieszkańców było rybactwo i rolnictwo, w tym uprawa chmielu. W czasie II wojny światowej mieściła się tu filia obozu koncentracyjnego Sztutowo.

2. Leśniczówka Oleńka - zespół niezamieszkałych (od października 2010) budynków pozostających w gestii Lasów Miejskich Szczecina. Budynki wybudowano na początku XX w. W głównym mieściły się mieszkania trzech rodzin, pozostałe pełniły funkcje pomocnicze (pralnia, chlewik itp). Pierwotnie znajdowała się tu również stodoła rozebrana w latach siedemdziesiątych XX w.
Zarówno przed, jak i po II wojnie światowej mieszkali tu pracownicy służby leśnej. Polską nazwę leśniczówce nadał leśniczy Stanisław Nowaczewski na cześć swej żony - Aleksandry. 

3. Dąb Samotnik
- dąb szypułkowy o obwodzie 325 cm rosnący na skraju Polany Siedlickiej. Na drzewie znajduje się leśna kapliczka.

4. Siedlice - pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z początku XIII w. W czasie wojny trzydziestoletniej wieś została zniszczona , a następnie opuszczona.  Ponowne zasiedlenie nastąpiło w ramach kolonizacji wewnętrznej w 1782 r. Początkowo osada liczyła 14 gospodarstw. W 1939 wieś zamieszkiwało ok. 350 osób, istniała szkoła podstawowa i kościół (zbudowany w 1905 r, rozebrany w 1975 z powodu zniszczeń po wichurze).  Wieś ucierpiała poważnie w okresie II wojny światowej wskutek alianckich bombardowań pobliskiej fabryki benzyny syntetycznej. Obecnie zdecydowana większośc mieszkańców Siedlic zatrudnona jest poza rolnictwem, znaczna ich część dojeżdza do pracy w Policach i Szczecinie. W 1998 wieś zamieszkiwały 123 osoby.

5. Trzeszczyn - wieś wzmiankowana w źródłach historycznych już w XIII w. W połowie XIX w. liczyła 230 mieszkańców, w 1939 - 396, a w 2000 r. zamieszkiwało ją 262 osoby. Koło wsi znajduje się pomink  ofiar faszyzmu na Ziemi Polickiej - dzieło Mieczysława Weltera odsłonięte w 1967. Przez wiele powojennych lat w Trzeszczynie mieściła się radiostacja brzegowa "Szczecin Radio"  utrzymująca łączność radiową z polskimi statkami.

6. Police - META

Pomnik ofiar faszyzmu w Trzeszczynie
zdjęcie zaczerpnięto z Wikipedii