121 Rajd Promienisty
7.11.2010 (niedz.) dystans: 13 km

Zbiórka na pętli tramwajowej na Głębokim o godz. 10.00

Trasa rajdu:

1. Szczecin Głębokie - willowa dzielnica Szczecina nad brzegiem jez. Głębokie. Nowoczesny kościół pw. św. Brata Alberta. Jezioro Głębokie - polodowcowe, typu rynnowego o pow. 34 ha, długości 2 km i szerokości do 400 m, od XIII w. nazwa "Glambek". Po II wojnie światowej przy ul. Jaworowej miała swoją siedzibę Brytyjska Misja Repatriacyjna.

2. Dolina Siedmiu Młynów - piękny zakątek Szczecina położony wzdłuż górnego biegu strumienia Osówka między Osowem, a jez. Głębokie. Już w średniowieczu powstały tu młyny (a wraz z nimi spiętrzone tamami stawy o nazwach: Zazulin, Ustronie, Zacisze, Uroczysko, Nagórnik, Łomot, Wyszyna). Młyny te funkcjonowały nieprzerwanie do XIX w, kiedy to zostały przerobione na zajazdy, hotele, domy kolonijne itp. Do chwili obecnej zachowały się tylko zabudowanie dawnego młynu "Ustronie", pozostałe uległy zniszczeniu w czasie ostatniej wojny.

3. Polana Harcerska - dosyć dużych rozmiarów polana leśna położona w Dolinie Siedmiu Młynów pomiędzy dawnymi stawami młyńskimi: Nagórnik i Uroczysko. Ulubione miejsce spotkań szczecińskich harcerzy - stąd nazwa.

4. Most Meyera - przerzucony nad strumieniem "Leśna", upamiętnia postać Carla Friedricha Meyera (1840-1904) - nauczyciela, badacza historii i geografii Pomorza Zachodniego, założyciela Towarzystwa Miłośników Puszczy Bukowej (w 1889 r.)

5. Dąb Bogusława X - poteżny, liczący ok. 600 lat pomnik przyrody rosnący w Puszczy Wkrzańskiej, na wschód od Leśna Górnego.
Obwód pnia: 520 cm, wysokość 23 m. Dąb nosi imię księcia Bogusława X - najbardziej znamienitego władcy Księstwa Zachodniopomorskiego.
Według legendy Książe bardzo lubił odpoczywać w cieniu tego potężnego drzewa.

6. Leśno Górne - ozdobą tej niewielkiej miejscowości jest zbudowany pod koniec XIX wieku pałacyk. Jest on ciekawym przykładem romantycznej budowli pseudoobronnej zawierającej elementy architektury neogotyckiej i neorenesansowej. Obiekt niedawno został odbudowany z przeznaczeniem na szkołę rzemiosła artystycznego (m.in. pracownię witraży).  We wsi  rośnie pomnik przyrody "Dąb Starosty". W 2010 r. nieopodal wsi uruchomiono jedyną w okolicach Szczecina elektrownię wiatrową.

7. Komorze Góry - pokryte lasem niewielkie wzniesienia o wys. do 41 m  położone pomiędzy Starym Leśnem a Tanowem

Pałacyk w Leśnie Górnym

8. Tanowo - duża wieś położona nad rzeką Gunnicą, wzmiankowana po raz pierwszy w XIII wieku. Do 1945 r. we wsi stał ryglowy kościół z XVIII w. Od 1947 roku kościół mieści się w budynku dawnego klubu wiejskiego. W kościele zachowało się ciekawe wyposażenie: czasza ambony z XVII w. z wizerunkami czterech Ewangelistów, barokowy anioł, obraz na desce: "Chrystus z uczniami w Emaus", żyrandol z XVII w.
Obok (na drewnianej, wolnostojącej, dzwonnicy) znajduje się pęknięty dzwon z XIX w.

Uwaga! Trasa rajdu uległa w porównaniu z wcześniejszymi zapowiedziami niewielkiej zmianie i będzie wiodła nie przez Pilchowo lecz przez Leśno Górne. Miejsce i godzina zbiórki oraz miejsce zakończenia rajdu nie uległy zmianie.