106 RAJD PROMIENISTY
04.04.2009 (sobota) dystans: 12 km

Zbiórka: PKP Zdunowo - godz. 10.00

TRASA RAJDU:            

1. PKP ZDUNOWO - START
Zdunowo to niewielkie osiedle szpitalne położone przy linii kolejowej Szczecin - Stargard.
Historia powstania szpitala jest nietuzinkowa i sięga roku 1890, kiedy to bogaty szczeciński kupiec Karkutscher zdeponował pewną sumę pieniędzy z przeznaczenienm na cele dobroczynne. Po 25 latach, to jest w roku 1915, okazało się , że zdeponowana suma dzięki naliczonym odsetkom zwiększyła się wielokrotnie. Pieniądze te postanowiono przeznaczyć na budowę szpitala. Szpital wybudowano  w okresie międzywojennym i działa on do dnia dzisiejszego.

2. ul. STARY SZLAK to dawny główny trakt łączący Stargard Szczeciński ze Szczecinem. Obecnie jest to droga lokalna, przecinająca założone w 1768 r., w ramach kolonizacji wewnętrznej, osiedle Sławociesze.

3. DUNIKOWO
Dunikowo - niewiellkie niezabudowane dziś osiedle leżące przy autostradzie. W okresie międzywojennym znajdowały się tu fabryczki wytwarzające m.in. ultramarynę, saletrę i sodę.
W czasie II wojny światowej zabudowa uległa zniszczeniu i nie została już odbudowana.
Na terenie Dunikowa krzyżują się dwa ważne szlaki komunikacyjne: magistrala kolejowa Szczecin - Stargard i autostrada
     
4. Wzdłuż rzeki PŁONI
Płonia - to jedna z większych rzek Pomorza Zachodniego, licząca ok. 75 km długości. Wypływa z okolic Jeziora Barlineckiego, następnie płynie w kierunku północno-zachodnim przez Jezioro Miedwie, kończąc swój bieg w Jeziorze Dąbie.      

5. OLESZNA
Oleszna - osiedle położone wzdłuż rzeki Płoni na północ od osiedli Płonia i Struga.Główny trakt komunikacyjny stanowi ulica Przylesie przy której znajduje się okazały budynek szkolno-wychowawczy.
Innym charakterystycznym obiektem tej dzielnicy był nieistniejący już od wielu lat motel "Relaks" zlokalizowany w odpowiednio przystosowanych wagonach kolejowych.

6. PŁONIA
Płonia - stara słowiańska wieś, niegdyś owalnica, od 1973 r. w granicach miasta Szczecina. W czasach PRL-u działały tu duże zakłady przemysłowe ("Gryfbet", "Keramzyt", "Unikon"). W centrum dawnej wsi rośnie potężna lipa "Św. Otton" o obwodzie 835 cm. Przy niej zachował się ryglowy kościól z XVIII/XIX w.  Przy ul. Abrahama znajduje się nowy kościół (wzniesiony w 1995 r.) pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu. Kilka znajdujących się w pobliżu ulic nosi nazwy szczecińskich krajoznawców i działaczy turystycznych, a znajdująca się przy ul. Piasecznej nowa szkoła na swojego patrona przyjęła Bolesława Czwójdzińskiego.