08.01.2006 (niedz.) dystans: 12 km

Zbiórka na pętli tramwajowej na Głębokim o godz. 10.00

Trasa rajdu:

1. Szczecin Głębokie - willowa dzielnica Szczecina nad brzegiem jez. Głębokie. Nowoczesny kościół pw. św. Brata Alberta. Jezioro Głębokie - polodowcowe, typu rynnowego o pow. 34 ha, długości 2 km i szerokości do 400 m, od XIII w. nazwa "Glambek". Po II wojnie światowej przy ul. Jaworowej miała swoją siedzibę Brytyjska Misja Repatriacyjna.

2. Polana Harcerska - dosyć dużych rozmiarów polana leśna położona w Dolinie Siedmiu Młynów pomiędzy dawnymi stawami młyńskimi: Nagórnik i Uroczysko. Ulubione miejsce spotkań szczecińskich harcerzy - stąd nazwa.

3. Most Meyera - przerzucony nad strumieniem "Leśna", upamiętnia postać Carla Friedricha Meyera (1840-1904) - nauczyciela, badacza historii i geografii Pomorza Zachodniego, założyciela Towarzystwa Miłośników Puszczy Bukowej (w 1889 r.)

4. "Głaz z zajączkami"- tak popularnie określa się znajdujący się na szczycie Wzgórza Pokoju (100 m n.p.m.) kamień. Ustawiono go tu w 1937 roku z inicjatywy ówczesnego Towarzystwoa Miłośników Puszczy Wkrzańskiej. Kamień poświęcony jest pamięci poległego w 1914 r. Hermana Lonsa - urodzonego w 1866 roku w Mścięcinie niemieckiego pisarza i poety

5. Leśno Górne - ozdobą tej niewielkiej miejscowości jest zbudowany pod koniec XIX wieku pałacyk. Jest on ciekawym przykładem romantycznej budowli pseudoobronnej zawierającej elementy architektury neogotyckiej i neorenesansowej. Obiekt niedawno został odbudowany i mieści szkołę rzemiosła artystycznego (m.in. pracownię witraży)

6. Pilchowo - podszczecińska wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1286 r. Częściowo zachowała kształt dawnej owalnicy. Ciekawostką jest fakt, że granica między miastem Szczecinem, a terenami gminy Police przebiega niemal przez środek Pilchowa, wskutek czego tylko część mieszkających w tej miejscowości osób jest obywatelami miasta Szczecina. Kościół - zbudowany na przełomie XIII i XIV w., gruntownie przebudowany w XIX w (z pierwotnej budowli zachowały się jedynie kamienne mury do wysokości parapetów). Obok dzwonnica o konstrukcji belkowej z dwuspadowym dachem z XIX.

Stylowa chatka przy Stawie Wędkarskim na Głębokim.

Wzgórze Pokoju. Głaz upamiętniający H. Lonsa

Pałacyk w Leśnie Górnym