39 Rajd Promienisty

8 września 2002
10 km

Zbiórka: przystanek autobusów nr 103 przy ul. Szczecińskiej w Tanowie - godz. 10.00
(odjazd autobusu nr 103 z Głębokiego o godz. 9.48)

T R A S A_ R A J D U:

   
1. Tanowo - duża wieś położona nad rzeką Gunnicą, wzmiankowana po raz pierwszy w XIII wieku. Do 1945 r. we wsi znajdował się ryglowy kościółz XVIII w.
Od 1947 roku kościół mieści się w budynku dawnego klubu wiejskiego. W kościele zachowało się ciekawe wyposażenie: czasza ambony z XVII w. z wizerunkami czterech Ewangelistów, barokowy anioł, obraz na desce: "Chrystus z uczniami w Emaus", żyrandol z XVII w.
Obok (na drewnianej, wolnostojącej, dzwonnicy) znajduje się pęknięty dzwon z XIX w.
 
 

2. Jezioro Bartoszewo - położone jest w zlewni rzeki Gunicy, w odległości 11,5 km na północny-zachód od centrum Szczecina. W przeszłości istniał sztuczny rów zasilający jezioro wodami rzeki. Obecnie jezioro jest zbiornikiem nieprzepływowym zasilanym wodami podziemnymi oraz opadami atmosferycznymi.
Wyniki badań wskazują na wielokrotne mieszanie wiatrowe wód od powierzchni do dna - zjawisko polimiksji. Jezioro Bartoszewo jest zbiornikiem wykorzystywanym do celów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz wędkarskich.

Podstawowe dane:
zlewnia bezpośrednia: 1,2 km kwadratowych,
zlewnia całkowita: 8,95 km kwadratowych,
powierzchnia zwierciadła wody jeziora: 3,9 ha,
głębokość średnia: 1,5 m,
głębokość maksymalna: 2,5 m,
objętość: 58,5 tys. m sześciennych.

 
     
  3. Bartoszewo - niewielka osada o charakterze letniskowym (duża ilość działek rekreacyjnych). Charakterystyczna kaplica (bez zadaszenia)  
     
  4. Dęby "Tata" i "Mama"  
     
  5. Leśniczówka Owczary - w XIX w. powstał tu folwark należący do majątku w Bezrzeczu. Zajmowano się hodowlą owiec. W 1862 r. wzniesiono duże zabudowania gospodarcze i dom dla pasterzy . Przed wojną mieszkało tu 10 osób.
Obecna zabudowa składa się z budynku głównego pochodzącego z okresu międzywojennego i zaplecza gospodarczego. Zabudowania są wykorzystywane przez administrację leśna na cele mieszkalno-biurowe.
 
     
 

6. Jezioro Głębokie - powstało w okresie plejstocenu na obszarze kompleksów piaszczystych utworów polodowcowych. Na przełomie XIX i XX wieku, w wyniku działalności gospodarczej i melioracyjnej, w rozległej rynnie obniżył się poziom wód, co spowodowało powstanie szeregu drobnych zbiorników: Rusałki, Goplany, Głuszca, Arkonki oraz największego z nich: jeziora Głębokiego.

Podstawowe dane Jeziora Głębokiego:
powierzchnia zwierciadła wody: 31,3 ha,
objętość: 751 tys. m sześciennych,
głębokość maksymalna: 5,0 m,
głębokość średnia: 2,4 m,
współczynnik rozwinięcia linii brzegowej: 1,99,
powierzchnia całkowita zlewni: 162 ha,
powierzchnia zlewni bezpośredniej: 134 ha

Zlewnia jeziora jest prawie w całości zalesiona. Intensywny pobór wód podziemnych na ujęciu wodnym w Pilchowie, powodował stałe obniżanie się lustra wody. By zapobiec temu bardzo niekorzystnemu zjawisku wybudowano kilka lat temu rurociąg zasilający Jezioro Głębokie wodą z rzeki Gunica.
Jezioro jest zbiornikiem bezodpływowym, silnie zeutrofizowanym o wysokiej podatności na degradację. Wysoka trofia jeziora powodowana jest przez zanieczyszczenia docierające do zbiornika ze zlewni, z niekontrolowanego spływu ścieków bytowo-gospodarczych oraz wykorzystania jeziora do celów rekreacyjnych

 
     
 
7. Głębokie - pętla tramwajowa - koniec rajdu
 
 
Informacje na temat Jeziora Głębokiego i Bartoszewa zaczerpnięto z pracy Marcina Basa "Stan środowiska przyrodniczego Szczecina i regionu" Szczecin, kwiecień 2000 r.